niekoniecznie, np. w Londynie pociągi dojeżdżają i kończą bieg na wcześniejszych stacjach, a niektóre linie mają skomplikowany przebieg (np. dwa warianty przejazdu przez centrum na Northern line) - informacją dla pasażerów jest nazwa stacji końcowej. Jest 11 linii i jakoś to funkcjonuje.Bastian pisze:Niesłusznie. Metro zasadniczo jeździ z A do B i z powrotem. Nawet w paryskim RER mamy co najwyżej porozdwajane końcówki - też żaden problem z oznaczeniem. Tak czy owak, jest to łatwe do oznaczenia. No i podlega temu samemu podmiotowi, który prowadzi przewozy.
Informacja pasażerska i oznaczenia linii kolejowych w WWK
Moderator: JacekM
- MeWa
- Cukiereczek
- Posty: 24727
- Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
- Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"
[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]
[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]
Ja bym pomyślał nad takim oznakowaniem:
R-1 Skierniewice
R-11 Grodzisk Mazowiecki
R-12 Żyrardów
R-2 Łuków
R-21 Mińsk Mazowiecki
R-22 Siedlce
R-3 Łowicz
R-31 Sochaczew
R-6 Małkinia
R-61 Tłuszcz
R-7 Dęblin
R-71 Otwock
R-72 Pilawa
R-8 Skarżysko Kamienna
R-81 Warka
R-82 Radom
R-83 Drzewica (przez Radom)
R-84 Czachówek Płd.
R-9 Iłowo
R-91 Nasielsk
R-92 Ciechanów
Litera "R" oznacza kolej regionalną, natomiast pierwsza cyfra numer linii, po której jedzie.
W przypadku relacji łaczonych pociągi przyjmują oznaczenie stacji docelowej (np pociąg relacji Siedlce - Żyrardów nosiłby numer R-12.
Pociągi przyśpieszone posiadałyby czerwone oznaczenie numeru z ostatnią cyfrą "0", np. pociąg przyśpieszony jadący do Radomia lub Skarżyska miałby numer R-80
R-1 Skierniewice
R-11 Grodzisk Mazowiecki
R-12 Żyrardów
R-2 Łuków
R-21 Mińsk Mazowiecki
R-22 Siedlce
R-3 Łowicz
R-31 Sochaczew
R-6 Małkinia
R-61 Tłuszcz
R-7 Dęblin
R-71 Otwock
R-72 Pilawa
R-8 Skarżysko Kamienna
R-81 Warka
R-82 Radom
R-83 Drzewica (przez Radom)
R-84 Czachówek Płd.
R-9 Iłowo
R-91 Nasielsk
R-92 Ciechanów
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43
Uważam, że nie ma sensu tak dzielić pociągi nadając im indywidualne numery ze względu na to, jaka jest stacja docelowa.
Wystarczy ponumerować numery linii. Bo np. mieszkańca Włoch nie obchodzi, że pociąg jedzie do Łowicza czy Sochaczewa - to jest jedna i ta sama linia, która dowiezie pasażera do/z PKP Włochy, obojętnie gdzie/skąd dany pociąg jedzie - do/z Łowicza czy Sochaczewa.
Wystarczy ponumerować numery linii. Bo np. mieszkańca Włoch nie obchodzi, że pociąg jedzie do Łowicza czy Sochaczewa - to jest jedna i ta sama linia, która dowiezie pasażera do/z PKP Włochy, obojętnie gdzie/skąd dany pociąg jedzie - do/z Łowicza czy Sochaczewa.
Odwagą nie jest bycie takim jak inni - odwagą jest bycie sobą
A co z pociągami kończącymi w Warszawie?
[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 16:23 ]
Nie powiem, nowatorskie rozwiązanie.
[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 16:23 ]
Frencher pisze:Wystarczy ponumerować numery linii.
Ale to z kolei mało obchodzi mieszkańca Ożarowa, jeśli już wprowadzać numery, to dla wszystkich.Frencher pisze:Bo np. mieszkańca Włoch nie obchodzi, że pociąg jedzie do Łowicza czy Sochaczewa - to jest jedna i ta sama linia, która dowiezie pasażera do/z PKP Włochy, obojętnie gdzie/skąd dany pociąg jedzie - do/z Łowicza czy Sochaczewa.
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى
A co ma być. Też wystarczy numer linii. Bo to jest chyba oczywiste dla każdego, że pociągi jadące od zachodu kończą na Wschodnim, a od wschodu na Zachodnim. I na odcinku dw. Zachodni - dw. Wschodni wszystkie linie się spotykają, obojętnie skąd jadą.Tm pisze:A co z pociągami kończącymi w Warszawie?
[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 16:26 ]
To dostanie numer linii - jeden wspólny. I nie będzie już się patrzył na czoło wagonu czy pociąg aby na pewno jedzie Sochaczewa albo Łowicza (bo tylko te jemu pasują). Wsiada do pociągu oznaczonego konkretnym numerem. i już.Tm pisze:Ale to z kolei mało obchodzi mieszkańca Ożarowa, jeśli już wprowadzać numery, to dla wszystkich.
Odwagą nie jest bycie takim jak inni - odwagą jest bycie sobą
Jeśli kończą w Warszawie, to dajemy oznaczenie odpowiednie do linii (np. pociąg z Siedlec do Warszawy Zachodniej - R-22).Tm pisze:A co z pociągami kończącymi w Warszawie?
Pociągi krańcowane na stacji Warszawa Rembertów - R-29 (niezależnie skąd jadą)
Pociągi do stacji Warszawa Gdańska - R-97, natomiast do stacji Warszawa Wola - R-98. Również niezależnie skąd jadą.
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43
Niekoniecznie, bo numerem linii jest pierwsza cyfra numeru. Druga cyfra jest niejako porządkową, mówiącą o stacji do której jedzie skład.MeWa pisze:O matko, tyle numerów, to człowiek się pogubi![]()
Oprócz numeru na czole pociągu również byłaby nazwa stacji docelowejMeWa pisze:To ja już wolę oznaczanie tras + inofmracja o stacji końcowej, coś jak na stronie KM.
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43
Dokładnie to samo mam na myśli, bo numeracja dotyczy jedynie pociągó KM. SKMka nadal numeracja jako S-xmariow pisze:Kiedys proponowałem cos w podobie do tego co Wolfchen napisał, tylko jeszcze tam był podział na R(regio) i S(SKM).
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43
To albo nadajesz numer w zależności od stacji docelowej, albo w zależności od linii. Z pomieszania nie wyjdzie nic dobrego.Wolfchen pisze:Jeśli kończą w Warszawie, to dajemy oznaczenie odpowiednie do linii
[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 16:38 ]
I teraz spamiętaj czy R-38 to Grodzisk - Siedlce, czy Łowicz - Pilawa.A co do linii to nie muszą wcale konczyc w Wawie (zwłaszcza te krótsze) ale mogą byc ścisle okreslone np
R1 Mińsk Maz-Grodzisk Maz.
R2 WWsch - SKierniewice
itp
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى
I tego i tego.Tm pisze:To albo nadajesz numer w zależności od stacji docelowej, albo w zależności od linii. Z pomieszania nie wyjdzie nic dobrego.
Podam skład części numeru:
R - kolej regionalna
pierwsza cyfra - numer linii, na której znajduje się stacja docelowa
druga cyfra - numer stacji docelowej (jesli jest to Warszawa Zachodnia lub Wschodnia, to numer pociągu jest przyporządkowany do stacji początkowej (np. Radom - Warszawa Wschodnia otrzymuje numer R-82). Jesli jest to inna stacja na terenie Warszawy, to numer jest ustalany wg zasad ogólnych, tj. np. numerem stacji Warszawa Gdańska jest R-97 (linia nr 9, stacja krańcowa nr 7)
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43
No i właśnie pomieszanie zasad wprowadza tylko bałagan. Niby numer nadajesz od stacji końcowej, z wyjątkiem pociągów kończących w Warszawie, z wyjątkiem pociągów nie jadących na średnicę.Wolfchen pisze:I tego i tego.
Podam skład części numeru:
R - kolej regionalna
pierwsza cyfra - numer linii, na której znajduje się stacja docelowa
druga cyfra - numer stacji docelowej (jesli jest to Warszawa Zachodnia lub Wschodnia, to numer pociągu jest przyporządkowany do stacji początkowej (np. Radom - Warszawa Wschodnia otrzymuje numer R-82). Jesli jest to inna stacja na terenie Warszawy, to numer jest ustalany wg zasad ogólnych, tj. np. numerem stacji Warszawa Gdańska jest R-97 (linia nr 9, stacja krańcowa nr 7)
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى