Informacja pasażerska i oznaczenia linii kolejowych w WWK

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 23 wrz 2008, 13:50

Bastian pisze:Niesłusznie. Metro zasadniczo jeździ z A do B i z powrotem. Nawet w paryskim RER mamy co najwyżej porozdwajane końcówki - też żaden problem z oznaczeniem. Tak czy owak, jest to łatwe do oznaczenia. No i podlega temu samemu podmiotowi, który prowadzi przewozy.
niekoniecznie, np. w Londynie pociągi dojeżdżają i kończą bieg na wcześniejszych stacjach, a niektóre linie mają skomplikowany przebieg (np. dwa warianty przejazdu przez centrum na Northern line) - informacją dla pasażerów jest nazwa stacji końcowej. Jest 11 linii i jakoś to funkcjonuje.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14777
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 wrz 2008, 16:11

Ja bym pomyślał nad takim oznakowaniem:

R-1 Skierniewice
R-11 Grodzisk Mazowiecki
R-12 Żyrardów
R-2 Łuków
R-21 Mińsk Mazowiecki
R-22 Siedlce
R-3 Łowicz
R-31 Sochaczew
R-6 Małkinia
R-61 Tłuszcz
R-7 Dęblin
R-71 Otwock
R-72 Pilawa
R-8 Skarżysko Kamienna
R-81 Warka
R-82 Radom
R-83 Drzewica (przez Radom)
R-84 Czachówek Płd.
R-9 Iłowo
R-91 Nasielsk
R-92 Ciechanów

:arrow: Litera "R" oznacza kolej regionalną, natomiast pierwsza cyfra numer linii, po której jedzie.
:arrow: W przypadku relacji łaczonych pociągi przyjmują oznaczenie stacji docelowej (np pociąg relacji Siedlce - Żyrardów nosiłby numer R-12.
:arrow: Pociągi przyśpieszone posiadałyby czerwone oznaczenie numeru z ostatnią cyfrą "0", np. pociąg przyśpieszony jadący do Radomia lub Skarżyska miałby numer R-80
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Frencher
Zgryźliwy Tetryk
Posty: 2390
Rejestracja: 21 gru 2005, 23:42

Post autor: Frencher » 23 wrz 2008, 16:17

Uważam, że nie ma sensu tak dzielić pociągi nadając im indywidualne numery ze względu na to, jaka jest stacja docelowa.
Wystarczy ponumerować numery linii. Bo np. mieszkańca Włoch nie obchodzi, że pociąg jedzie do Łowicza czy Sochaczewa - to jest jedna i ta sama linia, która dowiezie pasażera do/z PKP Włochy, obojętnie gdzie/skąd dany pociąg jedzie - do/z Łowicza czy Sochaczewa.
Odwagą nie jest bycie takim jak inni - odwagą jest bycie sobą

Tm
Posty: 7492
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 23 wrz 2008, 16:20

A co z pociągami kończącymi w Warszawie?

[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 16:23 ]
Frencher pisze:Wystarczy ponumerować numery linii.
:-k Nie powiem, nowatorskie rozwiązanie.
Frencher pisze:Bo np. mieszkańca Włoch nie obchodzi, że pociąg jedzie do Łowicza czy Sochaczewa - to jest jedna i ta sama linia, która dowiezie pasażera do/z PKP Włochy, obojętnie gdzie/skąd dany pociąg jedzie - do/z Łowicza czy Sochaczewa.
Ale to z kolei mało obchodzi mieszkańca Ożarowa, jeśli już wprowadzać numery, to dla wszystkich.
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Frencher
Zgryźliwy Tetryk
Posty: 2390
Rejestracja: 21 gru 2005, 23:42

Post autor: Frencher » 23 wrz 2008, 16:24

Tm pisze:A co z pociągami kończącymi w Warszawie?
A co ma być. Też wystarczy numer linii. Bo to jest chyba oczywiste dla każdego, że pociągi jadące od zachodu kończą na Wschodnim, a od wschodu na Zachodnim. I na odcinku dw. Zachodni - dw. Wschodni wszystkie linie się spotykają, obojętnie skąd jadą.

[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 16:26 ]
Tm pisze:Ale to z kolei mało obchodzi mieszkańca Ożarowa, jeśli już wprowadzać numery, to dla wszystkich.
To dostanie numer linii - jeden wspólny. I nie będzie już się patrzył na czoło wagonu czy pociąg aby na pewno jedzie Sochaczewa albo Łowicza (bo tylko te jemu pasują). Wsiada do pociągu oznaczonego konkretnym numerem. i już.
Odwagą nie jest bycie takim jak inni - odwagą jest bycie sobą

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14777
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 wrz 2008, 16:27

Tm pisze:A co z pociągami kończącymi w Warszawie?
Jeśli kończą w Warszawie, to dajemy oznaczenie odpowiednie do linii (np. pociąg z Siedlec do Warszawy Zachodniej - R-22).
Pociągi krańcowane na stacji Warszawa Rembertów - R-29 (niezależnie skąd jadą)
Pociągi do stacji Warszawa Gdańska - R-97, natomiast do stacji Warszawa Wola - R-98. Również niezależnie skąd jadą.
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 23 wrz 2008, 16:29

O matko, tyle numerów, to człowiek się pogubi 8-( To ja już wolę oznaczanie tras + inofmracja o stacji końcowej, coś jak na stronie KM.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Tm
Posty: 7492
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 23 wrz 2008, 16:30

Frencher pisze:Bo to jest chyba oczywiste dla każdego, że pociągi jadące od zachodu kończą na Wschodnim, a od wschodu na Zachodnim.
Dla mieszkańców Legionowa i Wołomina nie tak bardzo oczywiste.
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14777
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 wrz 2008, 16:31

MeWa pisze:O matko, tyle numerów, to człowiek się pogubi 8-(
Niekoniecznie, bo numerem linii jest pierwsza cyfra numeru. Druga cyfra jest niejako porządkową, mówiącą o stacji do której jedzie skład.
MeWa pisze:To ja już wolę oznaczanie tras + inofmracja o stacji końcowej, coś jak na stronie KM.
Oprócz numeru na czole pociągu również byłaby nazwa stacji docelowej :)
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

mariow
Posty: 2649
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:10
Lokalizacja: Warszawa Ursus

Post autor: mariow » 23 wrz 2008, 16:31

Kiedys proponowałem cos w podobie do tego co Wolfchen napisał, tylko jeszcze tam był podział na R(regio) i S(SKM).

A co do linii to nie muszą wcale konczyc w Wawie (zwłaszcza te krótsze) ale mogą byc ścisle okreslone np

R1 Mińsk Maz-Grodzisk Maz.
R2 WWsch - SKierniewice
itp
PURA VIDA!

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14777
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 wrz 2008, 16:33

mariow pisze:Kiedys proponowałem cos w podobie do tego co Wolfchen napisał, tylko jeszcze tam był podział na R(regio) i S(SKM).
Dokładnie to samo mam na myśli, bo numeracja dotyczy jedynie pociągó KM. SKMka nadal numeracja jako S-x ;)
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Tm
Posty: 7492
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 23 wrz 2008, 16:35

Wolfchen pisze:Jeśli kończą w Warszawie, to dajemy oznaczenie odpowiednie do linii
To albo nadajesz numer w zależności od stacji docelowej, albo w zależności od linii. Z pomieszania nie wyjdzie nic dobrego.

[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 16:38 ]
A co do linii to nie muszą wcale konczyc w Wawie (zwłaszcza te krótsze) ale mogą byc ścisle okreslone np

R1 Mińsk Maz-Grodzisk Maz.
R2 WWsch - SKierniewice
itp
I teraz spamiętaj czy R-38 to Grodzisk - Siedlce, czy Łowicz - Pilawa.
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14777
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 wrz 2008, 16:41

Tm pisze:To albo nadajesz numer w zależności od stacji docelowej, albo w zależności od linii. Z pomieszania nie wyjdzie nic dobrego.
I tego i tego.
Podam skład części numeru:
R - kolej regionalna
pierwsza cyfra - numer linii, na której znajduje się stacja docelowa
druga cyfra - numer stacji docelowej (jesli jest to Warszawa Zachodnia lub Wschodnia, to numer pociągu jest przyporządkowany do stacji początkowej (np. Radom - Warszawa Wschodnia otrzymuje numer R-82). Jesli jest to inna stacja na terenie Warszawy, to numer jest ustalany wg zasad ogólnych, tj. np. numerem stacji Warszawa Gdańska jest R-97 (linia nr 9, stacja krańcowa nr 7)
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Tm
Posty: 7492
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 23 wrz 2008, 16:46

Wolfchen pisze:I tego i tego.
Podam skład części numeru:
R - kolej regionalna
pierwsza cyfra - numer linii, na której znajduje się stacja docelowa
druga cyfra - numer stacji docelowej (jesli jest to Warszawa Zachodnia lub Wschodnia, to numer pociągu jest przyporządkowany do stacji początkowej (np. Radom - Warszawa Wschodnia otrzymuje numer R-82). Jesli jest to inna stacja na terenie Warszawy, to numer jest ustalany wg zasad ogólnych, tj. np. numerem stacji Warszawa Gdańska jest R-97 (linia nr 9, stacja krańcowa nr 7)
No i właśnie pomieszanie zasad wprowadza tylko bałagan. Niby numer nadajesz od stacji końcowej, z wyjątkiem pociągów kończących w Warszawie, z wyjątkiem pociągów nie jadących na średnicę.
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

mariow
Posty: 2649
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:10
Lokalizacja: Warszawa Ursus

Post autor: mariow » 23 wrz 2008, 16:52

Tm pisze: teraz spamiętaj czy R-38 to Grodzisk - Siedlce, czy Łowicz - Pilawa.
ha, wcale nie muszą byc numeracją łączoną

i relacji nie musi byc az tak dzuo jak obecnie - wystarczy kilka linii jako porządny szkielet
PURA VIDA!

ODPOWIEDZ