Flixbus (d. PolskiBus)

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
J.Kaczmarski
Posty: 224
Rejestracja: 26 maja 2015, 15:25
Lokalizacja: W-wa/Siedlce

Post autor: J.Kaczmarski » 02 lip 2016, 23:26

ashir pisze:I jeszcze są blokowani na Lubelszczyźnie, a tam akurat chcieli się rozwijać!
Chcą się rozwijać, a cichaczem zwijają swoją siatkę połączeń. Gdzie jest Olsztyn i Opole ja się pytam? (-X Niedługo to oni się ożenią ze Stalko i będą Plaxtony z Wilanowskiej do Tłuszcza jako T1 jeździć, albo do Małkini Górnej. :lol:
Poszukiwane wozy : 8005 8019 8036
115 143 153 196 KM2 S2 704
17 :arrow: Suchożebry

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3481
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 03 lip 2016, 13:59

kajo pisze:
KwZ pisze:Wg mnie to nie następstwo polskości menadżerów, bo niby czemu nasi mieliby być gorsi, tylko po prostu koniec fazy wejścia na rynek. Marka wypromowana, można zacząć na niej jechać i zacząć zarabiać. O, jednak ciężko...
Nie wiem z czego to wynika, ale mam jakieś takie doświadczenia. Gdy szefem jest ktoś z "zachodu" to ludzie mają niezłe zarobki, jakość produktów jest spoko i ogólne oszczędności są nie na płacy i jakości, ale na organizacji pracy tak by wszystko sprawnie działało i było potrzeba mniej ludzi, ale lepiej opłacanych. A polski menadżer zatrudnia jakieś fajtłapy bo są tani i się dziwi, że jakoś to wszystko nie chce hulać i mimo tego, ze oszczędza gdzie może, to mało zarabia.
To wina tylko modelu biznesowego PB. W pierwszej fazie zakładany przepływ pieniądza ze spółki matki do córki, co miało pozwolić wykosić konkurencję na newralgicznych trasach. Z jakiegoś powodu się to nie udało. Przyczyn może być wiele: konserwatywna mentalność części klientów, niechęć do zakupów biletów wcześniej (a tylko wtedy były konkurencyjne cenowo), brak zaufania do planowania podróży przez internet albo po prostu zbyt wymagający rynek, przesycony polskimi przewoźnikami ze znajomościami w UG i "najlepszymi możliwymi" rozkładami... Ciężko powiedzieć na pewno, możemy się jednak cieszyć, że nasz rynek się jakoś obronił, a nie został przez PB podbity jak w innych krajach (gdzie podbój kończył się drastycznym podniesieniem cen i już nie było fajnie i tanio).
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1537
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 03 lip 2016, 14:27

Ja usług PB nie uwzględniam w podróżach od czasu, gdy wprowadzili bydłowozy plaxtony. No i mimo wszystko - kolej. Pendolino za 30 zł *jest overpowered.

* wiem, ulga studencka
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 24944
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 03 lip 2016, 21:21

Przegrali z koleją. Zaczęli od ich miękkiego podbrzusza z czasów remontów. Tylko kolej wróciła do życia rynek zniknął i nie wiadomo co dalej.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27740
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 03 lip 2016, 22:29

Jak to co? Za rok pasażerowie kolei będą zwiedzać w drodze do Poznania Inowrocław, a w drodze do Lublina - Parczew. Dodając do tego dramatyczną sytuację taborową PKP IC i brak perspektyw na jej poprawę, miejsce dla busiarstwa zawsze się, niestety, znajdzie.
raz szalem, raz racą kibolskie łajdactwo!

Piottr
Posty: 1305
Rejestracja: 27 kwie 2010, 9:36
Lokalizacja: Wilanów
Kontakt:

Post autor: Piottr » 04 lip 2016, 0:04

Poc Vocem pisze: [...] Z jakiegoś powodu się to nie udało. Przyczyn może być wiele: konserwatywna mentalność części klientów, niechęć do zakupów biletów wcześniej (a tylko wtedy były konkurencyjne cenowo), brak zaufania do planowania podróży przez internet albo po prostu zbyt wymagający rynek, przesycony polskimi przewoźnikami ze znajomościami w UG i "najlepszymi możliwymi" rozkładami..
Jest jeszcze jedna rzecz, której nieuwzględnienie bije w model biznesowy PB:
:arrow: około 38% dorosłych Polaków (według badania z 2013, linkę gdzieś zgubiłem, ale można to znaleźć) nie korzysta i nie zamierza korzystać z Internetu, bo nie czuje takiej potrzeby.
Doszliśmy w Polsce do stanu, że rozkład jazdy pociągów to jest coś,
co w istocie działania przypomina kalejdoskop, obracający się nie rzadziej niż cztery razy do roku,
w tym raz, w grudniu, z solidnym potrząśnięciem....

Awatar użytkownika
J.Kaczmarski
Posty: 224
Rejestracja: 26 maja 2015, 15:25
Lokalizacja: W-wa/Siedlce

Post autor: J.Kaczmarski » 04 lip 2016, 7:45

Ale niektórzy pasażerowie wychodzą z założenia, że z PB to tylko za 1 zł, a w przypadku pociągów są w stanie się wykosztować na te Prahy, Neptuny itp. :P
Poszukiwane wozy : 8005 8019 8036
115 143 153 196 KM2 S2 704
17 :arrow: Suchożebry

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 7118
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 04 lip 2016, 11:12

A jaki procent z tych 38% w ogóle nigdzie nie jeździ lub jeździ raz na rok na święta lub olewa transport zbiorowy na korzyść samochodu? Równie dobrze można uznać że Intercity ma niepoprawny model biznesowy, bo lansując sprzedaż biletów w internecie teoretycznie odcina się od 1/3 potencjalnych klientów. A bilety na PB stacjonarnie przecież też można kupić.

Piottr
Posty: 1305
Rejestracja: 27 kwie 2010, 9:36
Lokalizacja: Wilanów
Kontakt:

Post autor: Piottr » 04 lip 2016, 11:20

Emyl pisze:A jaki procent z tych 38% w ogóle nigdzie nie jeździ lub jeździ raz na rok na święta lub olewa transport zbiorowy na korzyść samochodu?
Tego nie wiemy, ani z tych badań ani też z badań ruchu. Ja natomiast znam osobę, która się zalicza do tych 38% i regularnie podróżuje biedabusami na relacji obsługiwanej również przez PB raz-dwa razy w miesiącu.
Tak, wiem "obserwacja jednostkowa"...
Emyl pisze:Równie dobrze można uznać że Intercity ma niepoprawny model biznesowy, bo lansując sprzedaż biletów w internecie teoretycznie odcina się od 1/3 potencjalnych klientów.
Zgoda, widać to najbardziej w miejscowościach, w których zostały polikwidowane kasy biletowe.
Emyl pisze:A bilety na PB stacjonarnie przecież też można kupić.
Można, ale po pierwsze nie od początku funkcjonowania, a po drugie zasadniczo dużo drożej niż przez Internet.
Doszliśmy w Polsce do stanu, że rozkład jazdy pociągów to jest coś,
co w istocie działania przypomina kalejdoskop, obracający się nie rzadziej niż cztery razy do roku,
w tym raz, w grudniu, z solidnym potrząśnięciem....

ashir
Posty: 19911
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 04 lip 2016, 12:53

No i na P27 jeżdżą Mercedesy Tourismo od Gardena Service. Szkoda, że nie nówki, ale i tak dobrze się prezentują autokary z 2006 roku. ;)

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 04 lip 2016, 15:46

pawcio pisze:Przegrali z koleją. Zaczęli od ich miękkiego podbrzusza z czasów remontów. Tylko kolej wróciła do życia rynek zniknął i nie wiadomo co dalej.
Z tym "wróciła do życia, to bym polemizował. Przykład? Jechałem na poligon - do Wrocławia PB, z Wrocławia do Żagania osobówką. I za bilet do Żagania każdorazowo płaciłem więcej, niż za autobus (a obłożenie na poziomie 70% w PB).

Myślę, że powoli sytuacja na rynku się stabilizuje, kolej zbiera studentów i innych z ulgami, a PB osoby jeżdżące jak najtaniej (czyli segment ekonomiczny).
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

ashir
Posty: 19911
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 21 lip 2016, 17:25

PolskiBus uruchamia kursy w ramach linii P6 z Warszawy do Pragi przez Radom, Kielce, Kraków, Katowice, Brno. I pogratulować w jaki sposób to zrobiono: rano zamiast kurs o 6:00 wydłużyć z Krakowa do Pragi to wydłużono ten o 6:15, który dotychczas był Non-Stopem, więc Ci co kupili już bilety to mają wydłużenie podróży o 35 minut, bo poza wydłużeniem trasy to dołożono jeszcze temu kursowi przystanek w Radomiu i Kielcach i przez to między Warszawą, a Krakową jadą 2 kursy w przeciągu 15 minut (ciekawe po co? #-o), w dodatku ten kurs przyjeżdża dokładnie o 12:30 do Katowic, dokładnie wtedy kiedy P5 (wiem, że P6 jedzie o 2 godziny dłużej, ale tak by może się jeszcze ktoś skusił), kurs o 15:55 z Katowic też bardzo blisko tego na P5 do Warszawy, ale w tym przypadku chociaż kurs z Pragi został podczepiony pod ten o 17:15 z Krakowa, a Non-Stop z 17:30 ocalał, ciekawe dlaczego w tym przypadku dało się, a w tamtą stronę nie? Ogólnie moim zdaniem bez sensu to zostało podczepione pod linię P6, z Warszawy do Katowic i Pragi się dojedzie szybciej odpowiednio P5 i P4, wystarczyłby chyba kurs na trasie: Kraków - Praga, żeby okazał się strzałem w dziesiątkę i najlepiej pod nowym numerem, bo linia P6 już stała się wielowariantowa i rozkład jest bardzo nieczytelny. Ale widocznie tak było mniej formalności do załatwienia, tak samo jak P14 pojechało do Budapesztu. Teraz już wiadomo dlaczego G6 zostałó zlikwidowane. ;) Dziwne, że do Krakowa się ostał jeden Non-Stop, a w drugą stronę 2 Non-Stopy, kiedy powinny być w obydwie strony 2 Non-Stopy, a najlepiej, żeby ta zmiana odbyła się bezboleśnie, skoro już uruchomiono sprzedać biletów na te kursy i wydłużono tylko takie kursy do Pragi co były dotychczas tylko do Krakowa, ale stawały również w Radomiu i Kielcach. Może wychodzą na wprost oczekiwaniom klientów, ale szkoda że, tylko tych międzynarodowych i że kosztem tych na trasie krajowej. Później się ludzie denerwują na spóźnione kursy, które wcale nie musiały być spóźnione, gdyby nie jechały zza granicy. :-?

ashir
Posty: 19911
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 27 lip 2016, 21:43

Nowy kalendarz otwarty do 14 listopada, tym razem przy cięciach padło na P6. Likwidacji ulega kurs o 6:00 i 13:00 z Warszawy do Krakowa oraz o 12:40 i 17:30 z Krakowa do Warszawy. Krótko mówiąc wyleciały wszystkie Non-Stopy z Krakowa do Warszawy, a nie wiedzieć czemu zostawili Non-Stop o 12:00 z Warszawy do Krakowa, a skasowali 2 kursy, które jechały przez Radom i Kielce, tylko do Krakowa. Oczywiście PB dalej uważa, że warto przekazywać tylko pozytywne informacje. ;)

pietia
Posty: 790
Rejestracja: 29 maja 2007, 14:21

Post autor: pietia » 27 lip 2016, 22:21

A estoński kolega PB, czyli SuperBus, z końcem lipca całkowice zaprzestaje działalności. Tym samym nadzieje na powrót PB choćby do Wilna pryskają chyba ostatecznie

ashir
Posty: 19911
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 27 lip 2016, 22:30

Tak, czytałem, ale zapomniałem wspomnieć o tym. Trochę dziwny ruch, że wycofują się w środku wakacji, zwłaszcza że podobno były już bilety sprzedane na dalszy okres. Natomiast ciut wcześniej FlixBus przejął Megabusa (chyba za wyjątkiem Wielkiej Brytanii). ;)

ODPOWIEDZ