Strona 210 z 306

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 15 gru 2015, 19:49
autor: Poc Vocem
A tu nie chodzi o stan kratownicy po prostu? To, że w CWS-ie coś tam połatali nie znaczy, że kratownica spełnia kryteria wytrzymałościowe i nic się z tym zrobić tak naprawdę nie da.

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 15 gru 2015, 20:00
autor: Kelly
Produkty z CWS nigdy nie były godne znaczku jakość I.

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 15 gru 2015, 21:51
autor: Szeregowy_Równoległy
Poc Vocem pisze:A tu nie chodzi o stan kratownicy po prostu? To, że w CWS-ie coś tam połatali nie znaczy, że kratownica spełnia kryteria wytrzymałościowe i nic się z tym zrobić tak naprawdę nie da.
Jasne, ale czy ocena stanu kratownicy i innych kluczowych elementów nie powinna nastąpić przed remontem w CWS? Nie powinny być wytypowane wozy, które jeszcze mają szansę pojeździć?

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 15 gru 2015, 22:32
autor: 1000
Skoro poruszacie ten temat, to dodam od siebie, że odnoszę wrażenie, że ci co decydują o kasacjach wozów w ogóle nie biorą pod uwagę kwestii remontu. Niejednokrotnie zastanawiało mnie dlaczego wozy po remoncie w CWS są kasowane jakby częściej i szybciej. I nie mówię tutaj o ostatniej partii ikarusów, gdzie remont był jedynie zwykłą estetyką....

Dam przykład najnowszy - osiołki. Na 15 wozów CWS-u nie przeszły zaledwie 4 sztuki (1303, 1305, 1312 i 1315). Ale skasowano tylko jedną sztukę, czyli 75% wozów nieremontowanych jeździ nadal. Z wyremontowanych natomiast 11 wozów skasowano już 7 sztuk, czyli w ruchu mamy tylko 4 sztuki, a więc około 35%.

Można popatrzeć na historyczne zdjęcia remontowanych gniotów, odkurzaczy, manów, SU15 czy osiołków. To nie była estetyka, nawet nie zwykły remont, ale praktycznie kompletna odbudowa... A kasowano je nierzadko szybciej niż wozy bez remontu.... Tak jak kasuje się teraz SU15 na Woronicza... i tylko dlatego, że brakuje miejsca bo R7 otrzymała nowsze SU18?... Przecież wozy po remontach mogą trafić na R11, która skasuje w zamian te, co są bez remontu, w dużo gorszym stanie...

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 15 gru 2015, 22:59
autor: Poc Vocem
--_II pisze:Jasne, ale czy ocena stanu kratownicy i innych kluczowych elementów nie powinna nastąpić przed remontem w CWS? Nie powinny być wytypowane wozy, które jeszcze mają szansę pojeździć?
Pewnie, tylko teraz pojawiają się dwa kluczowe pytania:
1) Czy te wozy nie posiadają "wady genetycznej", za sprawą której wszystkie będą się nadawały do wycofania?
2) Czy uszkodzenia świadczące o rychłym zużyciu były widoczne w trakcie remontu (który nie był przecież robiony wczoraj, tylko z reguły parę lat temu)?
Czymś jeździć trzeba, a lepiej odświeżyć na trzy lata Solarisa czy MAN-a niż Ikarusa, bo tam kratownicę można pospawać i dalej to ustrojstwo będzie jeździć. Naprawy Solarisów i MAN-ów dotyczyły wszakże głównie odświeżania wnętrza i napraw zajechanego układu napędowego... Na kratownicę nie ma nawet dokumentacji producenta.

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 15 gru 2015, 23:40
autor: 1000
Poc Vocem pisze:...Naprawy Solarisów i MAN-ów dotyczyły wszakże głównie odświeżania wnętrza i napraw zajechanego układu napędowego... Na kratownicę nie ma nawet dokumentacji producenta.
Zanim napisze się coś takiego, warto zobaczyć na zdjęciach jak wyglądały naprawy Solarisów, MAN-ów. A dzięki koledze 3872 mamy naprawdę bogate archiwum.
Wystarczy obejrzeć remonty najstarszych SU15 - 8919, 8920, 8921... To nie było "odświeżanie"... Ale podobnie solidnie i dokładnie remontowano też inne wozy, także gnioty, odkurzacze, neoplany...

8921 przeżył 4,5 roku ("Znając fachowość CWS, naprawią i pożyje następne 10 lat"), 8919 i 8920 wciąż żyją...

8919:Totalny remont.
8920: Teraz rozpocznie się budowa wnętrza.
8920: Wymiana podłużnic w SU15 pierwszej generacji.

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 16 gru 2015, 0:05
autor: 1000
8919:To pierwszy tak konkretny remont Solarisa.
8921: Teraz jeszcze pojeździ
8921: Z nową podłużnicą

PS. Nie dało się zmieścić w jednym poście, pojawiał się błąd [Precondition Failed The precondition on the request for the URL /forum/posting.php evaluated to false.] Za dużo linków? Dlatego rozbiłem na dwa posty.

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 16 gru 2015, 0:16
autor: kocur
Skoro już powołujesz się na zdjęcia 3872, to w podpisie do tego zdjęcia masz wyjaśnienie, dlaczego kasuje się SU15. Kratownica może być OK, ale jest jeszcze cała reszta.

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 16 gru 2015, 0:24
autor: Poc Vocem
Taaak. A teraz zastanówmy się dlaczego pękł dach przy silniku. Otóż dach przy silniku pękł na skutek nieprawidłowego rozkładu naprężeń w kratownicy wozu. Jeśli coś naprawiamy poprzez wycięcie i wspawanie nowego elementu należy się liczyć, że decydująca będzie wytrzymałość spoiny, a nie elementu. Co więcej maksymalne naprężenia, jakie może przenieść taka spoina wychodzą zazwyczaj około 2-3 razy mniejsze niż wytrzymałość elementu. Wywołuje to redystrybucję naprężeń w całej kratownicy, a także w dachu. Z uwagi na rozkład mas pojazdu można uznać, że największe naprężenia w dachu będą jednak zawsze gdzieś w tylnej części (obstawiałbym nad II lub III osią), co oznacza, że tam nastąpi pęknięcie. Właśnie na skutek... hehe... naprawy kratownicy.

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 16 gru 2015, 11:16
autor: 1000
kocur pisze:Skoro już powołujesz się na zdjęcia 3872, to w podpisie do tego zdjęcia masz wyjaśnienie, dlaczego kasuje się SU15. Kratownica może być OK, ale jest jeszcze cała reszta.
Zdjęcia miały jedynie zilustrować, że naprawy m.in. solarisów w praktyce były głęboką, pracochłonną i kosztowną odbudową, a nie, jak napisał Poc Vocem "odświeżeniem".
.Naprawy Solarisów i MAN-ów dotyczyły wszakże głównie odświeżania wnętrza i napraw zajechanego układu napędowego...
Natomiast nie zamierzam nikogo przekonywać, że te wozy będą wieczne. Sam zresztą pisałem kilka postów wcześniej, że mnie też zastanawia dlaczego wozy po remoncie w CWS są mniej trwałe, i kasowane szybciej.
Próbujecie wytłumaczyć dlaczego tak jest. Dziękuję za wyjaśnienie, zgoda, nie polemizuję z tym.
Tylko, że wracamy do punktu wyjścia.... W takim razie, kiedy z góry wiadomo było, że po odbudowie ich konstrukcja będzie mniej wytrzymała i mogą rozsypać się szybciej, czy rzeczywiście był sens, aby odbudowywać wozy tak gruntownie? Zresztą to się właśnie dzieje, bo kasuje się właśnie wozy po odbudowach, a te nieremontowane jeżdżą (vide przykład osiołków)...

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 22 gru 2015, 23:59
autor: 1000
Wozy do kupienia:
1. MAN NM 223 (1305 i 1306): 9.000 zł
2. MAN NG313 (3307, 3338, 3352, 3374, 3909, 3914): 10.500 zł
3. Jelcz M121M (4631, 4732, 4752, 4791, 4833, 4895): 7.500 zł

PS. Trochę dziwne, że nikt wcześniej nie napisał, bo ogłoszenie wisi od 16/12...

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 03 sty 2016, 21:23
autor: wincenty
Czy ktoś wie, jakie są losy drugiego członu 8106? Kiedyś widziałem fotkę, że ta nieuszkodzona część wozu została zachowana.

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 03 sty 2016, 22:24
autor: Domas
Stoi na hali CWS pośród zabytków KMKM.

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 04 sty 2016, 6:56
autor: 5690
Wiadomo jakie wozy its odstawił z dniem 1 stycznia , których już nie spotkamy po zakończonych kontraktach ?

Skreślenia ze stanu - kasacje, sprzedaż

: 04 sty 2016, 7:33
autor: beni
Wczoraj jak byłem to wszystkie stały z kasownikami więc trudno powiedzieć jeżdżą w starym jak i w nowym malowaniu.