Glonojad pisze:Bardzo dobra decyzja. Patrząc na koszty budowy wypasionych miejsc parkingowych na Nowowiejskiej za pieniądze wszystkich
Zawsze szklanka jest w połowie pełna lub pusta.
Owe wypasione miejsca na Nowowiejskiej nie są chyba dedykowane konkretnym mieszkańcom. Mieszkańcy o to nie prosili, nie wnosili roszczeń "zróbcie nam wypasione miesjaca postojowe, żebyśmy mieli gdzie parkowac".
Kolejna sprawa do zastanowienia.
Po co wyznacza się strefy płatnego parkowania i wymaga płacenia za postój samochodu?
By ograniczyć ruch wjazdowy do centrum miasta. Z tym, że trudno zarzucac mieszkancom strefy, że do niej wjeżdzają. Oni tam mieszkają i swoje samochody muszą też gdzies trzymac (uwaga - wszelkie oszołomsko-zielone komentarze, że jak się mieszka w centrum, to nie powinno się mieć samochodu, bo tiry trzeba dac na tory, a ludzi na rowery, będę ignorował).
Wprowadzenie i podnoszenie opłat dla mieszkańców strefy nie ogranicza nijak ruchu w tej strefie, a jest jedynie rozwiazaniem "na brak kasy w mieście". Czyli de facto jest to ukryta forma opodatkowania - masz samochód płać za to, że go masz.
Nie pamiętam w tej chwili dokładnych danych, ale obserwując jak wyglądają ulice w centrum miasta w weekendy, mam przeświadczenie, że ilośc miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania jest mniejsza, niż ilość zarejestrowanych pojazdów w tym obszarze.
Gdyby mieszkańcy strefy parkowali pod domami i na coedzień korzystali tylko z komunikacji miejskiej, to miasto by na tym niec nie zarobiło, bo wjeżdżajacy do strefy nie mieli by gdzie zaparkowac, a więc i by też nie płacili tych stawek zaczynajacych się od 3 zł za godzinę.
Prosze pamiętajcie o tym wszystkim, bo mam wrażenie, że większośc ekspertów od komunikacji przedstawia problem strrefy płatnego parkowaia w taki sposób, jakby w nocy była ona całkowicie pusta od parkujacych samochodów, a dopiero od rana zapełniała się tymi, którzy wjeżdżają do centrum samochodami. Mieszkańcy Śródmieścia w 80 procentach korzystają z komunikacji miejskiej.
W samym tylko Śródmieściu zameldowanych jest 126 tys. mieszkańców, co oznacza szacunkowo około 70 tys. zarejestrowanych samochodów. Czyli około 50 tys. z nich jest nie ruszanych z miejsca w ciagu dnia. I dobrze, wszak namawiamy wszystkich, a zwłaszcza mieskzańców centrum miasta, by korzystali z komunikacji publicznej w swoich dojazdach dom-praca-dom.