Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

Moderatorzy: JacekM, Dantte

Awatar użytkownika
kveld
Posty: 1833
Rejestracja: 28 lut 2007, 8:59
Lokalizacja: Marki

Post autor: kveld » 20 maja 2021, 11:34

michael112 pisze:
20 maja 2021, 10:37
A to nie tak że powstała w reakcji woda po prostu wylatuje z rury wydechowej w postaci pary wodnej i nie ma jak jej wychwycić?
Myślę, że to zależy od rozwiązania, ale np. z Toyoty Mirai woda jest usuwana w postaci ciekłej ("Toyota Mirai produces about one cup of water per mile"). Generalnie temperatura pracy ogniwa paliwowego PEM wynosi typowo poniżej 100 stopni Celsjusza, więc nie ma powodu, żeby woda była w postaci pary, ale można pewnie ją wykorzystać do odebrania ciepła z jakichś innych podzespołów i wtedy zostanie odparowana.

Awatar użytkownika
zxcvbnm
Posty: 2586
Rejestracja: 27 paź 2013, 12:12
Lokalizacja: Garażowany w Wawrze

Post autor: zxcvbnm » 20 maja 2021, 12:08

Nic nie stoi na przeszkodzie absorbować parę wodną. Ale jak mówiłem, to nie są zbyt duże ilości. Przypominałoby to pochłanianie wody z powietrza na pustyni.
Reprezentacja: 213, 115, 142, 154, 521, 523, 509, S1, KM7, M1, M2

Awatar użytkownika
kveld
Posty: 1833
Rejestracja: 28 lut 2007, 8:59
Lokalizacja: Marki

Post autor: kveld » 20 maja 2021, 12:27

zxcvbnm pisze:
20 maja 2021, 12:08
Nic nie stoi na przeszkodzie absorbować parę wodną. Ale jak mówiłem, to nie są zbyt duże ilości. Przypominałoby to pochłanianie wody z powietrza na pustyni.
Czy nie są to zbyt duże ilości - to kwestia względna. Zakładając, że autobus zużyje dziennie ok. 30kg wodoru, to produktem ubocznym będzie 270kg wody - ponad ćwierć metra sześciennego (oczywiście mam na myśli stan ciekły)...

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26874
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 20 maja 2021, 15:47

kveld pisze:
20 maja 2021, 11:34
michael112 pisze:
20 maja 2021, 10:37
A to nie tak że powstała w reakcji woda po prostu wylatuje z rury wydechowej w postaci pary wodnej i nie ma jak jej wychwycić?
Myślę, że to zależy od rozwiązania, ale np. z Toyoty Mirai woda jest usuwana w postaci ciekłej ("Toyota Mirai produces about one cup of water per mile"). Generalnie temperatura pracy ogniwa paliwowego PEM wynosi typowo poniżej 100 stopni Celsjusza, więc nie ma powodu, żeby woda była w postaci pary, ale można pewnie ją wykorzystać do odebrania ciepła z jakichś innych podzespołów i wtedy zostanie odparowana.
Hm, to skąd <250 stopni (ogniwa niskotemperaturowe) /600 stopni?

https://autokult.pl/11543,samochody-nap ... -to-dziala

(co prawda autokult jest kompletnie niewiarygodny w innych sprawach, ale chyba stopni to nie nazmyślali...)
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
kveld
Posty: 1833
Rejestracja: 28 lut 2007, 8:59
Lokalizacja: Marki

Post autor: kveld » 20 maja 2021, 16:09

Glonojad pisze:
20 maja 2021, 15:47
kveld pisze:
20 maja 2021, 11:34


Myślę, że to zależy od rozwiązania, ale np. z Toyoty Mirai woda jest usuwana w postaci ciekłej ("Toyota Mirai produces about one cup of water per mile"). Generalnie temperatura pracy ogniwa paliwowego PEM wynosi typowo poniżej 100 stopni Celsjusza, więc nie ma powodu, żeby woda była w postaci pary, ale można pewnie ją wykorzystać do odebrania ciepła z jakichś innych podzespołów i wtedy zostanie odparowana.
Hm, to skąd <250 stopni (ogniwa niskotemperaturowe) /600 stopni?

https://autokult.pl/11543,samochody-nap ... -to-dziala

(co prawda autokult jest kompletnie niewiarygodny w innych sprawach, ale chyba stopni to nie nazmyślali...)
Doczytałeś ten artykuł do końca?

"W Hondzie FCX Concept użyto ogniwa z membraną elektrolityczną PEM (Proton Exchange Membrane). W standardowym ogniwie PEM elektrolitem jest membrana polimerowa pokryta teflonem. Temperatura pracy wynosi od 160oC do 195o C ale dzięki zastosowaniu przez Hondę związków aromatycznych, udało się obniżyć zakres temperatur, i w modelu FCX Concept wynosi on od -20oC do 95oC."

Warto jeszcze zauważyć, że ten artykuł nie jest najmłodszy (wp ma brzydki zwyczaj braku daty przy niektórych starych artykułach, tylko dopisek "dawno temu", ale najstarsze komentarze pod tym są sprzed 3478 dni), więc ja bym go nie odnosił do aktualnych rozwiązań.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26874
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 21 maja 2021, 11:52

Okay, faktycznie muszę coś nowszego poczytać. Wodór może być bardzo fajnym pomysłem na tramwaj z Piaseczna do Zalesia/Tarczyna.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Kacper R3
Posty: 253
Rejestracja: 02 cze 2013, 19:52

Post autor: Kacper R3 » 27 maja 2021, 20:38

Gdzie mają trafić dodatkowe Solarisy CNG z rozszerzonego zamówienia chodzi mi o przeguby.
Każdy z nas sam sobie wystawia wobec innych wizytówkę. Każdy dzień to próba..Chcesz coś zmienić zacznij od siebie.
Moje Hobby komunikacja ale szynowa w skali 1:87
Zapraszam
http://www.youtube.com/channel/UClpbPw3NAFyb183te5XHwYg

Awatar użytkownika
zxcvbnm
Posty: 2586
Rejestracja: 27 paź 2013, 12:12
Lokalizacja: Garażowany w Wawrze

Post autor: zxcvbnm » 27 maja 2021, 20:46

Według MZA na R2 i R3. Ale to samo MZA mówiło, że w maju mogą wyjechać Solarisy CNG...
Reprezentacja: 213, 115, 142, 154, 521, 523, 509, S1, KM7, M1, M2

Łukasz
Posty: 12140
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 27 maja 2021, 22:06

kveld pisze:
zxcvbnm pisze:
20 maja 2021, 12:08
Nic nie stoi na przeszkodzie absorbować parę wodną. Ale jak mówiłem, to nie są zbyt duże ilości. Przypominałoby to pochłanianie wody z powietrza na pustyni.
Czy nie są to zbyt duże ilości - to kwestia względna. Zakładając, że autobus zużyje dziennie ok. 30kg wodoru, to produktem ubocznym będzie 270kg wody - ponad ćwierć metra sześciennego (oczywiście mam na myśli stan ciekły)...
270 kg wody to pewnie mniej więcej tyle, ile mieści zbiornik paliwa w klasycznym autobusie, tylko w drugą stronę.
ŁK

Awatar użytkownika
zxcvbnm
Posty: 2586
Rejestracja: 27 paź 2013, 12:12
Lokalizacja: Garażowany w Wawrze

Post autor: zxcvbnm » 01 cze 2021, 17:09

Z ciekawostek - wersja o przenosinach 19 czerwca zdaje się nie być bujdą...
Z 2 źródeł wiem, że:
- MZA przyklepało wszystkie SU12CNG na R3
- 14xx i 15xx out na R4
- Brak zmian z SU10 na R2
- R3 odda 30 sztuk 85xx na R1 tymczasowo, do czasu ukończenia rozbudowy CNG na R2, 30 wozów gazowych MEGA z R2 będzie urzędować na R3. Z tym, że jeszcze się wahają - co będzie optymalne w kosztach - przerzucić na ten moment 72xx czy lokować nSU18CNG na R3.
To w zasadzie tyle. Ciekawe z jakim oznaczeniem będzie te 10 sztuk SU12 na R3.
Reprezentacja: 213, 115, 142, 154, 521, 523, 509, S1, KM7, M1, M2

Flash8222
Posty: 7270
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:37
Lokalizacja: Pies wam mordy lizał

Post autor: Flash8222 » 01 cze 2021, 17:44

Tematy tak trochę się Tobie pomyliły

927
Posty: 96
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:15
Lokalizacja: Warszawa Mokotów

Post autor: 927 » 01 cze 2021, 23:48

Kolejny kretynizm, przerzucanie tych 30 sztuk wozów 85xx na R-1 aby potem znów je przerzucać na R-3. Totalny chaos #-o
A co potem ? Może zlikwidować R1 bo nie bedzie czym jeździć po likwidacji serii 81xx bo nie szykuje się żadna nowa dostawa wozów na horyzoncie.

zxcvbnm pisze:
01 cze 2021, 17:09
Z ciekawostek - wersja o przenosinach 19 czerwca zdaje się nie być bujdą...
Z 2 źródeł wiem, że:
- MZA przyklepało wszystkie SU12CNG na R3
- 14xx i 15xx out na R4
- Brak zmian z SU10 na R2
- R3 odda 30 sztuk 85xx na R1 tymczasowo, do czasu ukończenia rozbudowy CNG na R2, 30 wozów gazowych MEGA z R2 będzie urzędować na R3. Z tym, że jeszcze się wahają - co będzie optymalne w kosztach - przerzucić na ten moment 72xx czy lokować nSU18CNG na R3.
To w zasadzie tyle. Ciekawe z jakim oznaczeniem będzie te 10 sztuk SU12 na R3.

michael112
Posty: 3185
Rejestracja: 20 gru 2005, 16:02
Lokalizacja: Korzysta z zespołów 3005, 3006, 3007

Post autor: michael112 » 02 cze 2021, 9:19

A Bóg raczy wiedzieć gdzie poprzenoszą. Może 30 szt. 81xx nie będzie skasowane, tylko czasowo odstawione na "Redutową" a potem wrócą? A może 85xx zostaną na stałe, bo potem "Ostra" dostanie Autosany?

wincenty
Posty: 1938
Rejestracja: 04 lis 2014, 21:25
Lokalizacja: Miasteczko Kabaty

Post autor: wincenty » 06 cze 2021, 12:57

michael112 pisze:
02 cze 2021, 9:19
A Bóg raczy wiedzieć gdzie poprzenoszą. Może 30 szt. 81xx nie będzie skasowane, tylko czasowo odstawione na "Redutową" a potem wrócą? A może 85xx zostaną na stałe, bo potem "Ostra" dostanie Autosany?
Zapewne przerzucenie tych 85xx na Woronicza, spowoduje kasację 30 81xx. I te 85 xx wrócą pewnie na Ostrobramską, gdy Kleszczowa przejmie 77xx i odda Woronicza 52xx.

927
Posty: 96
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:15
Lokalizacja: Warszawa Mokotów

Post autor: 927 » 06 cze 2021, 15:27

Wozy BTS-u serii 52xx raczej nie trafią już na R-1, powód prozaiczny, zbyt duża wzajemna niechęć między serwisem bts-u a kierownictwem zajezdni.
Jeśli gdziekolwiek trafią to albo Ostrobramska albo Stalowa.

wincenty pisze:
06 cze 2021, 12:57
michael112 pisze:
02 cze 2021, 9:19
A Bóg raczy wiedzieć gdzie poprzenoszą. Może 30 szt. 81xx nie będzie skasowane, tylko czasowo odstawione na "Redutową" a potem wrócą? A może 85xx zostaną na stałe, bo potem "Ostra" dostanie Autosany?
Zapewne przerzucenie tych 85xx na Woronicza, spowoduje kasację 30 81xx. I te 85 xx wrócą pewnie na Ostrobramską, gdy Kleszczowa przejmie 77xx i odda Woronicza 52xx.

ODPOWIEDZ