Strona 329 z 470

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 08 cze 2021, 19:15
autor: konri
KwZ pisze:
08 cze 2021, 18:21
Silnik spalinowy z instalacją na gaz nadal potrzebuje benzyny. Czy podobnie jest w przypadku autobusów na gaz, że nadal potrzebują tradycyjnego paliwa na początek?
Oczywiście, że nie potrzebują. Autobusy CNG/LNG nie mają silnika benzynowego z instalacją LPG, tylko silnik fabrycznie zaprojektowany do pracy na gazie.

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 08 cze 2021, 19:57
autor: chudy5d
Auta wyjechały tylko z właściwymi dla siebie numerami rejestracyjnymi, żadnych oznaczeń MZA. I jeden z wozów już raczej nie dojedzie, bo po 18:00 stał w fabryce.

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 08 cze 2021, 23:07
autor: kajo
konri pisze:
08 cze 2021, 19:15
KwZ pisze:
08 cze 2021, 18:21
Silnik spalinowy z instalacją na gaz nadal potrzebuje benzyny. Czy podobnie jest w przypadku autobusów na gaz, że nadal potrzebują tradycyjnego paliwa na początek?
Oczywiście, że nie potrzebują. Autobusy CNG/LNG nie mają silnika benzynowego z instalacją LPG, tylko silnik fabrycznie zaprojektowany do pracy na gazie.
Myślenie z LPG ;) LPG potrzebuje na początek rozgrzać parownik. Lpg w zbiorniku jest w formie ciekłej i go gazowej trzeba je rozgrzać. Teoretycznie są też instalacje z parownikiem elektrycznym i wtedy można ruszać na gazie.
Ale zwykle gaz podgrzewany jest płynem chłodniczym.

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 8:00
autor: Glonojad
zxcvbnm pisze:
08 cze 2021, 13:50
Hybrydy nie generują specjalnych korzyści,
Dlaczego? Hybrydowe osobówki mają przecież mniejsze zużycie paliwa, dlaczego autobusowe nie?

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 8:15
autor: Flash8222
W Warszawskich warunkach hybrydy mają spalanie porównywalne do zwykłych wozów.

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 8:53
autor: Glonojad
Zbyt mało w korkach stoją? Przecież sama rekuperacja powinna dawać oszczędności, to są hybrydy równoległe czy szeregowe?

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 8:58
autor: kajo
Glonojad pisze:
09 cze 2021, 8:53
Zbyt mało w korkach stoją? Przecież sama rekuperacja powinna dawać oszczędności, to są hybrydy równoległe czy szeregowe?
To chyba nie tak, że wcale nie generują korzyści, ale korzyść w postaci zmniejszenia smogu i co2 o 10%, gdy gazowce dają 50%, a elektryki 90% jest nikła.

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 9:05
autor: Konied Makevski
Glonojad pisze:Zbyt mało w korkach stoją? Przecież sama rekuperacja powinna dawać oszczędności, to są hybrydy równoległe czy szeregowe?
W Mobilisie są to hybrydy szeregowe, w Arrivie i MZA nie orientuję się. Oszczędności owszem są, ale rzędu kilku-kilkunastu (zależnie od linii, stylu jazdy kierowcy itd) % względem zwykłego diesla.

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 9:10
autor: KwZ
O ile pamiętam testowanie hybryd na 521, wyszło, że oszczędności nie uzasadniają większego kosztu autobusu. I że najlepiej wychodzą przy używaniu na długich prostych odcinkach o stałej prędkości, jak 521 do Falenicy.

Skoro silniki na CNG/LNG są zaprojektowane od zera tudzież w wersji przystosowanej tylko na gaz, to fajnie. O parowniku do LPG nie słyszałem, a to logiczna część. Mogę sobie łatwo wyobrazić, żeby był grzany płynem chłodniczym oraz prądem.

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 9:12
autor: Flash8222
Z czego Solbusy LNG piec mają na ropę jak elektryki.

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 9:18
autor: zxcvbnm
LNG to postać płynna jak LPG dlatego prawdopodobnie ropa będzie potrzebna.
Ja mam inne pytanie, czy LNG przynosi jakieś korzyści względem CNG, że MZA w nie idzie i dlaczego nie ma solówek LNG oprócz prototypu Solbusa?

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 9:40
autor: Szymon
Konied Makevski pisze:
09 cze 2021, 9:05
Glonojad pisze:Zbyt mało w korkach stoją? Przecież sama rekuperacja powinna dawać oszczędności, to są hybrydy równoległe czy szeregowe?
W Mobilisie są to hybrydy szeregowe, w Arrivie i MZA nie orientuję się. Oszczędności owszem są, ale rzędu kilku-kilkunastu (zależnie od linii, stylu jazdy kierowcy itd) % względem zwykłego diesla.
Wszystkie warszawskie Solarisy hybrydy są równoległe. Silnik spalinowy pracuje przez cały czas, a elektryczny "doładowuje" w trakcie ruszania bądź większego obciążenia (podjazd pod wzniesienie itp.). Więcej na ten temat polecam Wikipedię: KLIK
zxcvbnm pisze:
09 cze 2021, 9:18
LNG to postać płynna jak LPG dlatego prawdopodobnie ropa będzie potrzebna.
Nie. Chyba, że do ogrzewania w zimie bo gazowce mają normalne Webasto. Z normą Euro 0 :term:

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 10:03
autor: Glonojad
Ciekawe, że hybryda szeregowa jest mniej oszczędna niż równolegla (jak twierdzi wiki) - byłem przekonany, że jest właśnie odwrotnie. Pewnie to też kwestia dopasowania wielkości silnika i pojemności kondensatorów/baterii.

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 10:44
autor: chudy5d
Doświadczenie pokazuje, przynajmniej w przypadku Urbino hybrid, że szeregowa jest bardziej oszczędna. :)

Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje

: 09 cze 2021, 10:47
autor: Glonojad
No tak sugeruje logika inżynierska...