Strona 330 z 470
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 09 cze 2021, 11:44
autor: kveld
Czy ja wiem? Moja logika inżynierska podpowiada jednak coś innego (w baaardzo dużym uproszczeniu):
- w hybrydzie szeregowej układ masz taki, że cała energia wyprodukowana z paliwa przez silnik spalinowy musi przejść przez prądnicę (straty1) i silnik elektryczny (straty2) napędzający pojazd (dodatkowo do napędzania pojazdu wykorzystywana jest energia z rekuperacji i nadwyżek wyprodukowanych przez silnik spalinowy),
- w hybrydzie równoległej energia wyprodukowana z paliwa przez silnik spalinowy jest wykorzystywana do napędzania autobusu przez przekładnię "mechaniczną" (straty), a silnik spalinowy jest, podobnie jak w hybrydzie szeregowej, wspomagany energią z silnika elektrycznego (energia z rekuperacji i ew. nadwyżek).
Idąc dalej wszystko teraz zależy od tego, co jest większe: "straty" (dla hybrydy równoległej) czy "straty1"+"straty2" (dla hybrydy szeregowej) - logika inżynierska podpowiada, że większe będą "straty1"+"straty2", ale uproszczenie tej analizy jest bardzo duże (być może ZA duże).
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 09 cze 2021, 13:21
autor: Szymon
Odsyłam do bardzo ciekawego artykułu na temat
oceny korzyści zastosowania napędów hybrydowych dla autobusów z różnym typem napędu. Przy teście SORT wyszło tam, że zużycie paliwa najniższe jest dla hybrydy szeregowej w ciężkich warunkach miejskich.
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 09 cze 2021, 13:43
autor: Glonojad
kveld pisze: ↑09 cze 2021, 11:44
Czy ja wiem? Moja logika inżynierska podpowiada jednak coś innego (w baaardzo dużym uproszczeniu):
- w hybrydzie szeregowej układ masz taki, że cała energia wyprodukowana z paliwa przez silnik spalinowy musi przejść przez prądnicę (straty1) i silnik elektryczny (straty2) napędzający pojazd (dodatkowo do napędzania pojazdu wykorzystywana jest energia z rekuperacji i nadwyżek wyprodukowanych przez silnik spalinowy),
- w hybrydzie równoległej energia wyprodukowana z paliwa przez silnik spalinowy jest wykorzystywana do napędzania autobusu przez przekładnię "mechaniczną" (straty), a silnik spalinowy jest, podobnie jak w hybrydzie szeregowej, wspomagany energią z silnika elektrycznego (energia z rekuperacji i ew. nadwyżek).
Idąc dalej wszystko teraz zależy od tego, co jest większe: "straty" (dla hybrydy równoległej) czy "straty1"+"straty2" (dla hybrydy szeregowej) - logika inżynierska podpowiada, że większe będą "straty1"+"straty2", ale uproszczenie tej analizy jest bardzo duże (być może ZA duże).
Pomijasz jednak kwestię sprawności silników, które dla silników elektrycznych są generalnie wyższe tym bardziej, że praktycznie nie występuje kwestia optymalnej prędkości obrotowej, a spalinowe przecież to cala nauka z przekładniami (skrzyniami biegów) - w elektrycznym dozujesz napięcie i tyle. Więc w hybrydzie szeregowej możesz silnik spalinowy eksploatować w zakresie jak najbardziej zbliżonym do optymalnego generując prąd, a trakcję zapewniać elektrykiem w pełnym zakresie prędkości. Przy współczesnych systemach start-stop (gdzie opłaca się silnik wyłączać nawet na krótkich postojach) nawet specjalnie dużego bufora na baterii/kondensatorze nie musisz mieć, choć oczywiście ze względu na rekuperację się to przydaje.
No ale to też teoria z mojej strony, praktykuję podbranżę drogownictwa, a nie pojazdologii jednak.
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 09 cze 2021, 13:58
autor: kajo
zxcvbnm pisze: ↑09 cze 2021, 9:18
LNG to postać płynna jak LPG dlatego prawdopodobnie ropa będzie potrzebna.
Ja mam inne pytanie, czy LNG przynosi jakieś korzyści względem CNG, że MZA w nie idzie i dlaczego nie ma solówek LNG oprócz prototypu Solbusa?
Nie, propan odparowuje przy -42°C, butan przy 0°C i dlatego by robił to szybko i efektywnie parownik musi mieć minimum 30 °C. LNG odparowuje przy −162°C, spokojnie -30 nawet wystarczy by sprawnie działało.
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 09 cze 2021, 14:00
autor: kveld
Szymon pisze: ↑09 cze 2021, 13:21
Odsyłam do bardzo ciekawego artykułu na temat
oceny korzyści zastosowania napędów hybrydowych dla autobusów z różnym typem napędu. Przy teście SORT wyszło tam, że zużycie paliwa najniższe jest dla hybrydy szeregowej w ciężkich warunkach miejskich.
Mało wiarygodny ten artykuł mi się wydaje - z ilustracji i opisu wynika, że badany cykl (dla testu SORT2, ale podejrzewam, że dla pozostałych było podobnie) trwał do 200 sekund. W efekcie, gdy założono, że hybryda szeregowa ma akumulator 2,6 kWh i początkowy stan naładowania wynosił 50%, to prawie do połowy testu "jechała" ona tylko na energii z akumulatora, nie uruchamiając silnika spalinowego. Gdyby cykl testu wydłużyć z 200 sekund np do 1800 sekund (półgodzinny półkurs), to wyniki mogłyby wyjść już totalnie inne (widać też , że hybryda równoległa trochę inaczej gospodaruje energią z akumulatora).
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 09 cze 2021, 14:08
autor: kveld
Glonojad pisze: ↑09 cze 2021, 13:43
Pomijasz jednak kwestię sprawności silników, które dla silników elektrycznych są generalnie wyższe tym bardziej, że praktycznie nie występuje kwestia optymalnej prędkości obrotowej, a spalinowe przecież to cala nauka z przekładniami (skrzyniami biegów) - w elektrycznym dozujesz napięcie i tyle. Więc w hybrydzie szeregowej możesz silnik spalinowy eksploatować w zakresie jak najbardziej zbliżonym do optymalnego generując prąd, a trakcję zapewniać elektrykiem w pełnym zakresie prędkości. Przy współczesnych systemach start-stop (gdzie opłaca się silnik wyłączać nawet na krótkich postojach) nawet specjalnie dużego bufora na baterii/kondensatorze nie musisz mieć, choć oczywiście ze względu na rekuperację się to przydaje.
No ale to też teoria z mojej strony, praktykuję podbranżę drogownictwa, a nie pojazdologii jednak.
Słuszne są Twoje uwagi - mnie z kolei trochę gubią kolejarskie nawyki i porównanie lokomotyw z przekładnią elektryczną i (hydro)mechaniczną (tyle, że lokomotywa z przekładnią elektryczną to jednak nie to samo, co hybryda szeregowa).
Poza tym, to ja też praktykuję w ramach kolei nie pojazdologię, tylko sterowanie ruchem, więc moja wiedza w tym zakresie jest również dość ograniczona.
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 09 cze 2021, 15:20
autor: Glonojad
Przekładnia elektryczna jest mniej wydajna od hydromechanicznej w loku?
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 09 cze 2021, 15:48
autor: kveld
Glonojad pisze: ↑09 cze 2021, 15:20
Przekładnia elektryczna jest mniej wydajna od hydromechanicznej w loku?
Tak właśnie słyszałem, jak kilkanaście lat temu Voith usiłował rozpropagować na rynku swoje lokomotywy z przekładnią hydrokinetyczną. Z drugiej strony - sądząc po tym, że nie bardzo cokolwiek z tego wyszło, to chyba nie do końca była prawda...
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 10 cze 2021, 7:24
autor: Glonojad
Każda pliszka swój ogonek chwali... z jednej strony VOITH silników swoich nie ma, a przekładnie i owszem, więc to jego interes. Z drugiej strony jednak nie po to Siemens czy Bombalstom budowali sobie lokomotywy modułowe co prawda, ale z silnikami trakcyjnymi tak czy owak, żeby się w powerpacki bawić, skoro silnik spalinowy staje się po prostu modułem który (niemalże) zamiast kibla dla maszynisty wstawiasz. Choć trochę mnie to zawsze dziwiło, że elektrowóz niby taki zapchany w maszynowni, ale silnik spalinowy wstawić się daje...
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 11 cze 2021, 8:32
autor: zxcvbnm
Chyba jakieś testy SIP bo 4321 jest widoczny na 1/110.
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 15 cze 2021, 21:27
autor: zxcvbnm
Wypatrujcie jutro: 4/116, 017/523, 022/523
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 15 cze 2021, 22:14
autor: Flash8222
To dosyć ciekawe co piszesz gdyż 7700 wciąż nie jest odebrany przez ZTM, a to teoretycznie blokuje wyjazd pozostałych wozów.
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 16 cze 2021, 7:21
autor: Jurand
Flash8222 pisze: ↑15 cze 2021, 22:14
To dosyć ciekawe co piszesz gdyż 7700 wciąż nie jest odebrany przez ZTM, a to teoretycznie blokuje wyjazd pozostałych wozów.
No i jak Panie znawco/specjalisto?
Wystartowały
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 16 cze 2021, 8:04
autor: zxcvbnm
Ciekawe, że same przegubowce wystartowały mimo iż solówek jest więcej. One mają wystartować do końca tygodnia. Jeszcze za wcześnie bym mógł wymienić pewne brygady.
Autobusy dla Warszawy-plany, przetargi, zamówienia, dyskusje
: 16 cze 2021, 9:18
autor: Flash8222
Jurand pisze: ↑16 cze 2021, 7:21
Flash8222 pisze: ↑15 cze 2021, 22:14
To dosyć ciekawe co piszesz gdyż 7700 wciąż nie jest odebrany przez ZTM, a to teoretycznie blokuje wyjazd pozostałych wozów.
No i jak Panie znawco/specjalisto?
Wystartowały
Jak wiesz Panie znawco/specjalisto to u ajentów dopóki wóz certyfikacyjny nie zostanie odebrany to pozostałe czekają w kolejce.