Nowe wagony dla metra

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36226
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 14 lut 2010, 22:28

Kolejny dyrektor do kicia? :P

BP, NMSP :D
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 15 lut 2010, 16:27

Żadne wiążące ustalenia nie zapadły. Z ciekawych rzeczy - jutro jest konferencja w NOT nt. taboru dla II linii.
Co do Rosjan - jeśli wyprodukują coś, co spełnia wymagania i uzyska świadectwa, to nikt im nie zabroni startować.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

jaco

Post autor: jaco » 16 lut 2010, 4:39

MeWa pisze:Żadne wiążące ustalenia nie zapadły. Z ciekawych rzeczy - jutro jest konferencja w NOT nt. taboru dla II linii.
Co do Rosjan - jeśli wyprodukują coś, co spełnia wymagania i uzyska świadectwa, to nikt im nie zabroni startować.
i nikt nie musi ich wybierac

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 16 lut 2010, 16:33

Owszem - jeśli potem chcą mieć kontrolę UZP, CBA i kto wie czego jeszcze...
Zgdonie z PZP podmiot zamawiający uznaniowo nie może wybierać spośród ofert spełniających wymagania.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bernard
(MANiak3333)
Posty: 5091
Rejestracja: 09 sie 2006, 21:15
Lokalizacja: Legionowo/Rembertów

Post autor: Bernard » 16 lut 2010, 23:55

Obrazek

Jeden pociąg na dwie linie

Do końca marca Metro Warszawskie planuje ogłosić przetarg na 35 nowych pociągów, czyli 210 wagonów. Do obsługi centralnego odcinka drugiej linii wystarczy 20 składów, które kursowałyby wówczas co 1 min 56 sekund w szczycie. 12 kolejnych ma zasilić linię pierwszą (po otwarciu linii drugiej wzrośnie ruch na pierwszej). Trzy składy mają stanowić rezerwę.

ZTM chce, żeby to były pojazdy jednoprzestrzenne: pasażer będzie mógł przejść podczas jazdy z jednego końca pociągu na drugi. W połączeniu z monitoringiem w wagonach ma to zwiększyć bezpieczeństwo. W każdym pociągu znajdą się miejsca dla wózków i rowerów.

– Pojazdy muszą poruszać się po drugiej i pierwszej linii metra, bo będą bazowały w stacji technicznej na Kabatach – mówi szef Służby Taboru Ireneusz Pietrzak z Metra Warszawskiego. – Z tego samego powodu muszą być zdolne do pracy także na powierzchni przy temperaturze od -35 do +40 stopni Celsjusza – zapowiada.

Szacowany koszt: 240 – 250 mln euro. Zainteresowanie kontraktem potwierdzili wczoraj najwięksi globalni producenci taboru. Według prof. Andrzeja Chudzikiewicza z Politechniki Warszawskiej, produkcja powinna się odbywać przy maksymalnym udziale rodzimych partnerów. Tak stało się np. w Barcelonie, gdzie francuski Alstom wygrał przetarg na tabor pod warunkiem wyprodukowania go na terenie Hiszpanii.
http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/448 ... rzegu.html
102,105,109,115,157,183,500,514,N21,N24,N63,N71,723,731,736,L-9,L10,L11,S2,S3,S9,RL,R2,R9

Awatar użytkownika
kulikowski
Posty: 861
Rejestracja: 29 sie 2007, 9:39
Lokalizacja: Rakowiec

Post autor: kulikowski » 21 lut 2010, 2:36

IMO szkoda że Pesa nie startuje :sad:
7 9 15 128 136 154 172 175 188 208 504 S-2 S-3 RL R8 N32 N38 N88

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 21 lut 2010, 12:09

Jak ma startować, jak jeszcze nawet przetarg nie został ogłoszony?
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Kracho
Posty: 170
Rejestracja: 17 paź 2007, 11:40
Lokalizacja: BI/WJ

Post autor: Kracho » 21 lut 2010, 14:14

Przetarg na 35 pociągów? Mam wrażenie, że kogoś poniosła tu fantazja.
Po pierwsze to pojemność STP Kabaty jest bliska wyczerpania. Owszem, słyszałem o planach jej rozbudowy, ale to wciąż plany. STP Mory albo Kozia Górka to melodia przyszłości. Nawet po skończeniu centralnego odcinka II linii nie będzie przecież połączenia z tymi stacjami - przed 2017 (optymistyczny wariant oddania pozostałych odcinków II linii) nie ma szans na ich wykorzystanie.
Po drugie to ile pociągów jeszcze da się wsadzić w tunele I linii by w 100% wykorzystać możliwości tych tuneli? Szacuję, że jakieś 5-6.
Po trzecie to ile pociągów jest potrzebnych do obsługi odcinka Rondo Daszyńskiego-Wileniak? Tutaj stawiam na 10 składów i to jeżdżących najwcześniej od 2013. Na pewno nie 30. Owszem, po oddaniu całego odcinka Chrzanów-Bródno to 35 jest jak najbardziej słuszną liczbą. Tylko że do 2017 to te składy się zestarzeją na bocznicach. Przetarg to można robić z 2 lata przed startem użytkowania pociągu.
Chyba, że władze MW chcą przeznaczyć na żyletki najstarsze ruski, stąd ten przetarg. Jeśli gdzieś się mylę to proszę mnie poprawić.

Patryk, a to nie przypadkiem stacja Dworzec Wileński miała nazywać się pierwotnie Praga Centrum? Poza tym obecnie proponowane nazwy stacji są moim zdaniem bardzo w porządku. Zastąpienie RONDA DASZYŃSKIEGO nazwą MIRÓW lub CZYSTE śmierdzi mi naciąganiem nazw stacji pod osiedla wg MSI. Jak pokazuje I linia stacje wcale nie muszą nazywać się tak jak osiedla - mogą być od ulic, obiektów, węzłów drogowych. Mogą być Wilanowska, Racławicka, Świętokrzyska, Dworzec Gdański to i mogą być Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Szwedzka.

Ostatnio na W-Zetce przed i za Wileniakiem zauważyłem zaklejone niektóre nazwy na niebiesko-czerwonych drogowskazach MSI. Czy może to być przymiarka do rychłej zmiany organizacji ruchu przy placu Wileńskim? Czyżby już w kwietniu mieliby zamknąć jakieś ulice lub skręty?

Na koniec chciałbym przestrzec przed pewnymi niespodziankami, które mogą sprawić że cały harmonogram może wziąć w łeb. Podczas drążenia tuneli pod Świętokrzyską może być dużo niewybuchów albo zbiorowych mogił z czasów wojny. Wtedy opóźnienie mamy gwarantowane. Jak wtedy będzie wyglądała kwestia kar związanych z opóźnieniami?

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 21 lut 2010, 19:03

Kracho pisze:a to nie przypadkiem stacja Dworzec Wileński miała nazywać się pierwotnie Praga Centrum
nie.
Kracho pisze:Po pierwsze to pojemność STP Kabaty jest bliska wyczerpania. Owszem, słyszałem o planach jej rozbudowy, ale to wciąż plany.
trwa rozbudowa zachodniej głowicy (przelotowość)
Kracho pisze: Szacuję, że jakieś 5-6.
Po trzecie to ile pociągów jest potrzebnych do obsługi odcinka Rondo Daszyńskiego-Wileniak? Tutaj stawiam na 10 składów i to jeżdżących najwcześniej od 2013.
wg planów 10-12 idzie na I linię metra, 15-17 na II linię metra. Znacznie zwiększenie liczby składów w ruchu na I linii wymaga oczywiście zmian w systemie prowadzenia ruchu i organizacji.

Zresztą nie wiem skąd założenie, że wszystkie 35 składów zostanie dostarczone w 2013 r. - dostawy mogą być rozłożone w czasie. A załatwienie tego jednym przetargiem jest wskazane...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Websterek
Posty: 596
Rejestracja: 18 gru 2007, 21:02
Lokalizacja: ZP 1145

Post autor: Websterek » 21 lut 2010, 19:27

MeWa pisze:A załatwienie tego jednym przetargiem jest wskazane...
Jaki jest limit opcji, tzn ile będzie można dokupić pociągów, tak aby tabor na M2 był ujednolicony i nie zamawiano kilku sztuk, tak jak zrobiono to w przypadku M1, oraz czy jest jakiś limit czasu, po którym nie można skorzystać z takiego prawa?

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 21 lut 2010, 20:00

OIDP prawo pozwala na 10% zwiększenie zamówienia wg wartości kontraktu. Ale przetarg nie ogranicza się tylko i wyłącznie do zapewnienia obługi I linii i centralnego odcinka II linii.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
kulikowski
Posty: 861
Rejestracja: 29 sie 2007, 9:39
Lokalizacja: Rakowiec

Post autor: kulikowski » 22 lut 2010, 0:13

w przetargu na tabor trzymam kciuki za Pesę.
7 9 15 128 136 154 172 175 188 208 504 S-2 S-3 RL R8 N32 N38 N88

jaco

Post autor: jaco » 25 lut 2010, 19:17

kulikowski pisze:w przetargu na tabor trzymam kciuki za Pesę.
także jestem za Pesą-zrobili nawet fajne i ładne składy dla regonalnych,tramwaje też chyba nienajgorsze,wiec czemu by nie dać im szansy zrobić pożadnego składu dla metra.

podrozny113
Posty: 202
Rejestracja: 09 sty 2009, 15:06

Post autor: podrozny113 » 27 lut 2010, 10:19

Z Pesą jest trochę jak z rzucaniem monetą: raz dobrze raz źle . Jak pomyślę o awaryjności sa106 to się zastanawiam jak oni tyle tego sprzedali. Co innego ATR220-do sprawności nie można się przyczepić. Tramwaje dla Warszawy w tym zestawieniu również wypadają moim zdaniem korzystnie, jednak nie mogę tego powiedzieć o ed74. Znalezienie 8 sprawnych maszyn na 14 wszystkich bywa pewnym problemem (wczoraj np. Łódź-Warszawa (13.58)-Łódź jechał w zestawieniu 1 ezt zamiast dwóch).

Dzulikiewicz
Posty: 432
Rejestracja: 11 cze 2007, 21:46

Post autor: Dzulikiewicz » 27 lut 2010, 13:40

podrozny113 pisze:Co innego ATR220-do sprawności nie można się przyczepić.
Skąd masz informacje, jeździsz nimi?

ODPOWIEDZ