Strona 379 z 453
Zmagania z językiem polskim
: 24 wrz 2014, 14:46
autor: reserved
Może chodzi o północnokoreańskiego piłkarza Nam Song-chola?
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 7:59
autor: Autobus Czerwon
Teokryt pisze:Ciiiii powiedz to innym kierowcom winnych miastach, może tego nie wiedzą

Winne miasto? Sosnowiec? Czy może chodzi o miasto w których są winnice?
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 8:03
autor: Domas
Serio? Czepiamy się takich pomyłek?
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 8:10
autor: Autobus Czerwon
Myślałem że czepiamy się wszystkiego, a winne miasto to jednak w pewnym kontekście trochę zmienia sens zdania, tak jak napisałem, może to oznaczać że miasto jest słynne z winnic, albo że jest czemuś winne

Tak samo jak jest różnica czy komuś robi się łaskę czy laskę.
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 8:23
autor: Domas
Nie zdarza Ci się nigdy nie wcisnąć spacji? Daj spokój...
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 8:32
autor: Bywalec
Autobus Czerwon pisze:Myślałem że czepiamy się wszystkiego, a winne miasto to jednak w pewnym kontekście trochę zmienia sens zdania, tak jak napisałem, może to oznaczać że miasto jest słynne z winnic, albo że jest czemuś winne

Tak samo jak jest różnica czy komuś robi się łaskę czy laskę.
Boźe, widzisz i nie grzmisz..... jak widać myślenie czasem boli.
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 9:33
autor: fik
Autobus Czerwon pisze:Myślałem że czepiamy się wszystkiego
Wielokrotnie było wskazywane, że NIE czepiamy się literówek.
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 11:53
autor: MichalJ
Gdzie jest granica między literówką a "prawdziwym" błędem? Ludzie piszą "byłem zagranicą", "jestem wstanie" lub "miałem doczynienia" - i to nie są literówki na pewno...
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 11:59
autor: Bastian
Możesz powołać komisję delimitacyjną, tylko po co ci to? Zapis "winnym mieście" ewidentnie literówką (spacjówką

) był. Mi to w tej chwili wystarczy.
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 12:29
autor: MichalJ
Nie zaczyna się zdania od 'mi'.

Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 13:42
autor: Bastian
Jak nie zaczyna, przecież zacząłem

Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 14:07
autor: reserved
Literówka jest tam, gdzie autor napisał coś z błędem np. w pośpiechu nie zauważając, że zrobił błąd. Chyba.
Czyli jeśli osoba x napisze "zaczęłem" i zrobi to tylko dlatego, że na zły ogonek z pośpiechu nacisnęła, to jest literówka. Jeśli ktoś tak celowo napisał myśląc, że tak jest poprawnie, to jest to błąd. Ktoś ma ciekawszą definicję?
Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 14:08
autor: Bastian
Ogonek jest ten sam, to złą literę nacisnął

Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 14:15
autor: reserved
No tak, ale powiedziałem tak "potocznie", że ogonki pomyliła.

Zmagania z językiem polskim
: 26 wrz 2014, 14:48
autor: cns80
MichalJ pisze:Ludzie piszą "byłem zagranicą",
Przecież to prawidłowe zdanie. Podmiot, orzeczenie i dopełnienie bliższe w narzędniku

Watpliwości może budzić jedynie rodzaj męski. Poprawnie powinno być "byłam zagranicą"
http://portalwiedzy.onet.pl/141626,,,,z ... haslo.html