Strona 551 z 551

A teraz o polityce... (tej krajowej)

: 25 maja 2026, 17:34
autor: Flash8222
KR88 pisze:
25 maja 2026, 10:21
Rząd Tuska idzie na dno 😎
Ktoś tutaj ma mokre sny 🙃

A teraz o polityce... (tej krajowej)

: 25 maja 2026, 19:48
autor: Lukas508
W Rzeszowie już też się przymierzają do referendum.
https://wydarzenia.interia.pl/podkarpac ... d,23487036

A teraz o polityce... (tej krajowej)

: 25 maja 2026, 22:25
autor: px33
Wiliam pisze:
25 maja 2026, 0:00
Spotkałem się z opinią prof. Flisa że wiążąca powinna być nie frekwencja, a liczba głosów za odwołaniem. I w sumie to jestem za takim rozwiązaniem.
To oczywiście rozsądne, ale realnie taktyki referendalne działają niemalże tak samo. Ze względu na limit frekwencji najlepszym sposobem głosu na nie w referendum jest jego olanie, więc siłą rzeczy praktycznie każde referendum będzie miało ogromną większość odpowiedzi "tak".
Taka zmiana sprawiłaby, że ludzie idący na referendum z głosem na nie (z niewiedzy, przypadku, przekonania?) nie mogliby przypadkiem uczynić go ważnym, więc byłaby jak najbardziej słuszna. Tak czy tak ze względu na samą konstrukcję referendum o odwołaniu należy się spodziewać silnej przewagi odpowiedzi "tak", ale tak aktywni obywatele przeciwni odwołaniu mogliby bezpiecznie oddać głos.

Bo postulat trollowni(?) żeby podnieść próg ważności do 50% praktycznie zablokowałby referenda, więc jest absurdalny. I nawet jeśli altright ruszy teraz z silną kampanią referendalną, to chyba mimo wszystko warto mieć taką opcję w polityce lokalnej.

A teraz o polityce... (tej krajowej)

: 26 maja 2026, 1:52
autor: MisiekK
vernalisadonis pisze:
25 maja 2026, 14:10
Rada miejska Krakowa została.
Czyli de facto nic się nie zmieniło. Decyzje będzie podejmować ta sama koalicja. Za 3 miesiące będzie nowy prezydent jako głowa (pytanie czy z KO czy z Lewicy).
KR88 pisze:
25 maja 2026, 10:21
Rząd Tuska idzie na dno 😎
Skąd taki śmiały wniosek? Koalicja rządowa jest stabilna, ma większość w parlamencie.
Lukas508 pisze:
25 maja 2026, 19:48
W Rzeszowie już też się przymierzają do referendum.
https://wydarzenia.interia.pl/podkarpac ... d,23487036
Spodziewam się wysypu pomysłów referendalnych. W sumie nie obawiam się o Fijołka, Zdanowska w Łodzi może spać spokojnie, Jaśkowiak w Poznaniu może spać spokojnie, Dulkiewicz w Gdańsku może spać spokojnie, Trzaskowski w Warszawie wie, że się nie uda zebrać podpisów. Może popłynąć dealer Collegium Tumanum czyli Sutryk we Wrocławiu którego po cichu będą chcieli ex partyjni koledzy zatopić.
W krakowskim szale mało kto wspomina, że tego samego dnia było referendum w Ciechocinku, które nie osiągnęło frekwencji i włodarz zostaje.