Prawko i lewko

Moderatorzy: Wiliam, Szeregowy_Równoległy

reserved
Posty: 13912
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 31 maja 2026, 21:37

Łukasz pisze:
31 maja 2026, 21:35
Najbardziej bym się bał że jakiś właściciel firmy transportowej będzie kazał zrobić synowi :)
Tyle że jeżeli syn miałby już 18 lat, miałby prawo się ojca nie słuchać. ;-) Poza tym w danym przypadku zazwyczaj jest tak, że taki syn trochę bardziej wie z czym się ta praca wiąże (z jaką odpowiedzialnością itd.) bo pewnie nieraz pomagał tacie albo był w trasie itd.

Łukasz
Posty: 12137
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 31 maja 2026, 21:45

W wieku 21 łatwiej się nie słuchać niż 18
ŁK

ziemniakizostaw
Posty: 44
Rejestracja: 02 wrz 2025, 19:24

Post autor: ziemniakizostaw » 31 maja 2026, 21:57

KacpM pisze:
31 maja 2026, 20:22
No właśnie otwarcie na nowych pracowników jest po to aby tych warunków nie musieć poprawiać i na tym polega problem.
No cóż, mogę tylko współczuć osobie odpowiedzialnej za zatrzymanie tych młodych w komunikacji miejskiej w takim razie. Mi jest (jeszcze) blisko do nich wiekowo i mnie warunki pracy nie przekonały do przejścia na pełny etat w TP, a co dopiero ich. Thoughts and prayers.

px33
Posty: 1785
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 31 maja 2026, 22:07

D1 to ultra mały pojazd, do 17 osób czyli to praktycznie wyklucza pojazdy z miejscami stojącymi. No a limit 50 km ma być i IMO jest rozsądny.

Z tym że ja bym najchętniej zlikwidował wymaganie kodu 95 do przewozów do 50 km (niestety to chyba wymaganie UE). To miałoby z punktu widzenia komunikacji miejskiej same plusy - ten kurs i test to bzdura, koszt uprawnień byłby znacznie niższy a ludzie przeszkoleni przez przewoźników KM mieliby trudniej żeby uciec do turystyki.

BrdzJkb
Posty: 451
Rejestracja: 26 kwie 2022, 18:34

Post autor: BrdzJkb » 31 maja 2026, 22:19

To jeszcze jeden ważny wątek.

21 lat to nie jest wiek na obieranie ścieżki życiowej. Szkolę kończy się w wieku 19 lat i wtedy podejmuje się pierwszą poważną pracę.

Dotychczas można było zostać kurierem i jeździć 16 godzin po centrum miasta w peaku przed świętami, można było zostać kierowcą 40 tonowej ciężarówki, można było zostać maszynistą, albo pilotem samolotu. Nie można było za to zostać kierowcą autobusu.

Kto ma zatem wybierać ten zawód? Absolwenci szkół wyższych?

P.S. Tak szkolenie na pilota można rozpocząć w wieku 18 lat i realnie w wieku 19-20 latać ze 180 pasażerami na pokładzie.

Awatar użytkownika
vernalisadonis
Posty: 2959
Rejestracja: 03 cze 2012, 13:12

Post autor: vernalisadonis » 01 cze 2026, 0:11

Wg mnie kierowców dalej będzie brakować, bo też niż demograficzny powoli będzie się zbliżać ale to za kilka lat dopiero.
Warszawa, 08.07.2014r., 8505/4A/519
Wrocław, 04.02.2016r., 4630/010A/146
Bydgoszcz, 05.01.2022 M202/3/55
Kraków, 19.10.2024 mc339/4A/178
Komunikacja miejska oraz kolej

Stary Pingwin
Posty: 6062
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 01 cze 2026, 8:53

Pasażerów też będzie brakować, niż demograficzny dotyczy wszystkich.
Klimatyzatory są złe.
Niszczą torowisko.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36227
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 01 cze 2026, 8:57

Ale kierowców będzie brakować bardziej.

Gdy masz o połowę mniej pasażerów, możesz ich przewieźć o połowę mniejszymi autobusami, zachowując jakość transportu. Gdy jednak będzie również brakować połowy kierowców - też tych pasażerów przewieziesz, ale za to o połowę rzadziej. A to już będzie duże pogorszenie.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Stary Pingwin
Posty: 6062
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 01 cze 2026, 9:36

Płatników podatku też będzie mniej.
Klimatyzatory są złe.
Niszczą torowisko.

reserved
Posty: 13912
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 01 cze 2026, 10:04

Z drugiej strony postępuje spadek korzystania z transportu publicznego na rzecz samochodu.

Awatar użytkownika
sprinter
(ziuuu.ex.1205)
Posty: 1457
Rejestracja: 10 sie 2012, 20:49
Lokalizacja: Żoliborz

Post autor: sprinter » 01 cze 2026, 10:30

To nie znaczy, że trzeba pogarszać jakość transportu publicznego.
15, 116, 122, 157, 181, 185, 186, 205, 518, N46 :mewa:
Phototrans | Omni-Bus | WGKM

fraktal
Posty: 5576
Rejestracja: 17 gru 2005, 12:03

Post autor: fraktal » 01 cze 2026, 19:08

BrdzJkb pisze:
31 maja 2026, 22:19
To jeszcze jeden ważny wątek.

21 lat to nie jest wiek na obieranie ścieżki życiowej. Szkolę kończy się w wieku 19 lat i wtedy podejmuje się pierwszą poważną pracę.

Dotychczas można było zostać kurierem i jeździć 16 godzin po centrum miasta w peaku przed świętami, można było zostać kierowcą 40 tonowej ciężarówki, można było zostać maszynistą, albo pilotem samolotu. Nie można było za to zostać kierowcą autobusu.

Kto ma zatem wybierać ten zawód? Absolwenci szkół wyższych?

P.S. Tak szkolenie na pilota można rozpocząć w wieku 18 lat i realnie w wieku 19-20 latać ze 180 pasażerami na pokładzie.
Samolot ma autopilota. Pokaż mi autopilota w autobusie. No i w samolocie jest drugi pilot.
Dobra, ja swoje zdanie wypowiedziałem, decyzja i tak jest już podjęta. Oby nie było zdarzenia, po którym politycy będą chcieli ten wiek jednak podnieść- jak to się kiedyś stało, gdy podniesiono wiek do 24 lat na autobusy międzynarodowe.

px33
Posty: 1785
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 01 cze 2026, 19:59

Ale autopilot to nie jest magiczne urządzenie, które zastępuje pilota tylko bardziej coś w stylu zaawansowanego tempomatu. I mimo wszystko myślę że to w samolocie nieodpowiedzialność czy brawura mogą mieć znacznie gorsze skutki niż w miejskim autobusie.

BrdzJkb
Posty: 451
Rejestracja: 26 kwie 2022, 18:34

Post autor: BrdzJkb » 01 cze 2026, 21:26

W samolocie którym kierował Andreas Lubitz też był auto pilot.

Awatar użytkownika
ZielonyJamnik
Posty: 1702
Rejestracja: 31 lip 2022, 8:25

Post autor: ZielonyJamnik » 02 cze 2026, 7:48

BrdzJkb pisze:
01 cze 2026, 21:26
W samolocie którym kierował Andreas Lubitz też był auto pilot.
Od tego czasu w kabinie zawsze musi być druga osoba
Mkną po koleinach zielone jamniki... =D>

ODPOWIEDZ