Informacja pasażerska

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

SławekM
(solaris8315)
Posty: 14369
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 13 gru 2007, 18:38

reserved pisze:Możliwe że to.. nie pamiętam dokładnie (to też jest informacja pasażerska :D ).
Na pewno. Pod każdym wyświetlaczem (przynajmniej w Lion'sach nie pamietam jak w solo) jest www.itsnaukajazdy.pl ...

Awatar użytkownika
levar
Posty: 2414
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:46
Lokalizacja: Warszawa Stegny
Kontakt:

Post autor: levar » 13 gru 2007, 19:19

JacekM pisze:
levar pisze:Konstruntorska
literówka Twoja czy MZA?
Moja, sorki. I chodziło mi o dechę.

Mario
Posty: 496
Rejestracja: 10 mar 2006, 11:59
Lokalizacja: WAW /Muranów/

Post autor: Mario » 13 gru 2007, 20:30

Bastian pisze:
Mario pisze:na displeju
Na czym? :evil:
inż. Glonojad pisze:
Mario pisze: displeju
Polecam regulamin niniejszego potworum...
Ale o co chodzi, do córy Koryntu??!!! W regulaminie masz wyraźnie napisane:
- obcojęzyczną terminologię fachową stosujemy wyłącznie wtedy, gdy określenie nie ma polskiego odpowiednika
A teraz polecam lekturę słownika:
http://www.slownik-online.pl/kopalinski ... 550BC5.php
Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego pisze:displej, wyświetlacz, jeden z elementów konfiguracji maszyny cyfrowej, monitor (mały telewizor), przeważnie z klawiaturą, na którym można wyświetlać dane liczbowe; służy również do wyszukiwania informacji i do pracy konwersacyjnej z komputerem; w kalkulatorze - okienko, w którym wyświetlane są cyfry.
Etym. - ang. display 'wystawa, pokaz; jw.' z łac. displicare 'rozproszyć; rozrzucić'; dis- zob. dys- 1; plicare zob. aplikacja.
Jeszcze jakieś zastrzeżenia?
214 (w wersji 2012) - był to pożyteczny muchowóz; choć nieekonomiczny, dowoził do eSKaeMki.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36226
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 13 gru 2007, 21:13

No właśnie, wyświetlacz. Dlatego nie podoba się nam displej :]
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Mario
Posty: 496
Rejestracja: 10 mar 2006, 11:59
Lokalizacja: WAW /Muranów/

Post autor: Mario » 13 gru 2007, 21:22

Bastian pisze:No właśnie, wyświetlacz. Dlatego nie podoba się nam displej :]
Termin displej zakorzenił się już w języku polskim, więc można go spokojnie stosować. Tym bardziej, że w odnośnej wypowiedzi był on synonimem wyświetlacza (zresztą również użytego), bo też - ile razy można użyć ten sam wyraz w jednej myśli? (Specjalnie podkreśliłem - jak to wygląda?)
A że Tobie / Wam się nie podoba - to już nie moja wina. De gustibus non est disputandum...
214 (w wersji 2012) - był to pożyteczny muchowóz; choć nieekonomiczny, dowoził do eSKaeMki.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 13 gru 2007, 21:39

Mario pisze:Termin displej zakorzenił się już w języku polskim
kto tak stwierdził? Wyświetlacz nadal jest słowem dominującym
Mario pisze:Specjalnie podkreśliłem - jak to wygląda?
źle, bo jest użyć wymaga innego przypadku :P
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Tm
Posty: 7492
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 13 gru 2007, 21:41

Bastian pisze:No właśnie, wyświetlacz. Dlatego nie podoba się nam displej :]
do tego słownikowa definicja nijak sie ma do hmm... "tablicy świetlnej przedstawiającej dane o linii autobusowej"
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Mario
Posty: 496
Rejestracja: 10 mar 2006, 11:59
Lokalizacja: WAW /Muranów/

Post autor: Mario » 13 gru 2007, 21:48

MeWa pisze:
Mario pisze:Termin displej zakorzenił się już w języku polskim
kto tak stwierdził? Wyświetlacz nadal jest słowem dominującym
Nikt nie twierdzi, że wyświetlacz przestał być terminem dominującym. A co do pierwszej części - skoro hasło pojawiło się u Kopalińskiego, oznacza to, że wyraz przyjął się w języku.
214 (w wersji 2012) - był to pożyteczny muchowóz; choć nieekonomiczny, dowoził do eSKaeMki.

Adam G.
Posty: 4878
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:56
Lokalizacja: Żoliborz

Post autor: Adam G. » 13 gru 2007, 22:03

Mario pisze:
MeWa pisze:kto tak stwierdził? Wyświetlacz nadal jest słowem dominującym
Nikt nie twierdzi, że wyświetlacz przestał być terminem dominującym. A co do pierwszej części - skoro hasło pojawiło się u Kopalińskiego, oznacza to, że wyraz przyjął się w języku.
Przykro, że chodzą po tym świecie ludzie, którzy opierają się tylko na słownikach i za nic mają podtrzymywanie polskiego języka - wolą zastępować polskie wyrazy ich angielskimi odpowiednikami.
noidea

JacekM
Śnieżynka
Posty: 8858
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23

Post autor: JacekM » 13 gru 2007, 22:03

sio z tym do "zmagań z językiem" :[
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

TLG
Posty: 5890
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:20

Post autor: TLG » 13 gru 2007, 22:07

Albo po polsku, albo w ogóle. Koniec dyskusji
15/12/2005-12/7/2019

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 5819
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 21 gru 2007, 19:33

Minie zaraz 4 miesiąc od czasu wprowadzenia Mobilisu do obsługi 110, a sprawa z prawidłowym ustawieniem trasy na wew.wyświetlaczu nadal przerasta jak widać co poniektórych. Złe odległości powodują, że wszystko przesuwa się o 1, a potem o 2 przystanki.
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

Awatar użytkownika
PiotrekP
Posty: 2327
Rejestracja: 04 wrz 2006, 19:17

Post autor: PiotrekP » 22 gru 2007, 16:42

Na tablicy 137, zamiast przystanku "Rafii" jest "Rafi" ](*,) :lol:

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 22 gru 2007, 19:00

a Z-8 zatrzymuje się na przystanku "Al. Armii Ludowej" :D
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26874
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 22 gru 2007, 19:54

Jak to?
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

ODPOWIEDZ