Przystosowanie metra dla niepełnosprawnych

Moderator: JacekM

MichalJ
Posty: 15044
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 12 wrz 2010, 19:55

W SKM wszystkie te uzgodnienia już dawno poczyniono, a teraz idź i spróbuj takiej windy użyć...

mrs
Posty: 196
Rejestracja: 15 sie 2008, 0:18

Post autor: mrs » 12 wrz 2010, 20:41

Ale rampa to przecież nie winda...

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 wrz 2010, 21:49

MichalJ pisze:W SKM wszystkie te uzgodnienia już dawno poczyniono, a teraz idź i spróbuj takiej windy użyć...
Po to trwają rozmowy, żeby nie tylko coś wprowadzić, ale żeby to dobrze działało. I na razie nie wszystkie kwestie zostały jeszcze rozwiązane.

W SKM trochę inna sytuacja - zacznijmy od tego, że tam to w ogóle niepełnosprawny nie dostanie się na stację...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 13 wrz 2010, 23:14

Na stacjach na przeszklonych powierzchniach zaczęły pojawiać się żółte pasy z logo metra - oznakowano już A-6 i A-7.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 14 wrz 2010, 1:42

Obrazek
Projekt Rozporzadzenia Ministerstwa Infrastruktury: oznakowanie dotykowe w metrze

Informacje
13.09.2010

24 sierpnia 2010 roku dotarł do nas projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać stacje metra i ich usytuowanie z prośbą o zgłoszenie uwag. Projekt ten znajduje się na stronie Ministerstwa Infrastruktury (pełny tekst)

Projekt Rozporządzenia otrzymały również:

1.Urząd Transportu Kolejowego;
2.Instytut Kolejnictwa;
3.Izba Gospodarcza Transportu Lądowego;
4.Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy;
5.Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji;
6.Polski Związek Niewidomych;
7.Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES;
8.Polska Izba Inżynierów Budownictwa;
9.Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa;
10. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP;
11.Izba Architektów RP;
12.Stowarzyszenie na rzecz Interoperacyjności i Rozwoju Transportu Szynowego.
Ministerstwo Infrastruktury wyznaczyło siedmiodniowy termin odpowiedzi i przekazania ewentualnych uwag. Metro Warszawskie przekazało swoje stanowisko w dniu 31 sierpnia 2010 roku.

O wydanie rozporządzenia Metro Warszawskie starało się od kwietnia 2003 roku.

4 lutego 2009 Minister Infrastruktury powołał Zespół do spraw warunków technicznych i usytuowania linii metra. Pierwsze spotkane Zespołu miało miejsce 6 lutego.

16 marca 2009 Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło Kartę Programową dla zadania Opracowanie projektu przepisów określających warunki techniczne stosowania elementów dotykowych dla obiektów infrastrukturalnych transportu szynowego (metro, kolej).
W maju 2009 roku Metro Warszawskie zleciło Centrum Naukowo-Technicznemu Kolejnictwa przeprowadzenie badań i przygotowanie projektu przepisów dotyczących oznakowania dotykowego na peronach ,metra.

W dniu 24 lipca 2009 roku projekt przepisów dotyczących oznakowania dotykowego został przekazany do Ministerstwa Infrastruktury.

Aktualny projekt wprowadza następujące rozwiązania w zakresie udogodnień dla osób niepełnosprawnych:

1.przyjęto najszerszą definicję osoby niepełnosprawnej, zgodnie z Decyzją Komisji z dnia 21 grudnia 2007 r. dotyczącej technicznej specyfikacji interoperacyjności w zakresie aspektu „Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się” transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnych i transeuropejskiego systemu kolei dużych prędkości (Dz. Urz. UE L 64 z 7.3.2008, str. 72);

2. w zakresie zasad ogólnych projekt stanowi:

§ 4
[…]Stacje metra należy projektować i budować w sposób zapewniający ich dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

§ 6.
Obiekty budowlane metra i urządzenia strefy pasażerskiej, w tym końce peronów pasażerskich, powinny być oznaczone znakami wizualnymi i dotykowymi.

§ 9.
Na stacjach metra powinny znajdować się toalety ogólnodostępne, które należy projektować i budować z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

3.szczegółowe regulacje przewidują:

Rozdział 4
Dostosowanie stacji metra do potrzeb osób o ograniczonej zdolności poruszania się


§ 19.
1. Należy zapewnić przynajmniej jedną trasę wolną od przeszkód, która będzie łączyć z peronami wejścia i wyjścia dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania.
2. Trasa wolna od przeszkód może zawierać podjazdy lub dźwigi, o ile są one przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych zgodnie z przepisami w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Długość tras wolnych od przeszkód musi być możliwie najkrótsza.
3. Trasa wolna od przeszkód powinna być wyraźnie oznaczona za pomocą informacji wizualnej.
4. Osobom z dysfunkcją wzroku informacje o trasie wolnej od przeszkód powinny być przekazywane co najmniej w jednym z następujących sposobów: ścieżki dotykowe, znaki dźwiękowe i znaki rozpoznawane dotykiem, mapy w alfabecie Braille’a.
5. Jeśli w przebiegu trasy wolnej od przeszkód prowadzącej na peron, w zasięgu ręki znajdują się poręcze lub ściany, na tylnej części poręczy lub na ścianie na wysokości od 0,85 m do 1 m powinny być umieszczone informacje (na przykład numer peronu lub oznaczenie kierunku) w alfabecie Braille’a lub pismem wypukłym. Jedyne dozwolone piktogramy rozpoznawane dotykiem to liczby i strzałki.
6. Posadzki tras wolnych od przeszkód muszą mieć właściwości przeciwodblaskowe.

§ 20.
1. Ścieżka dotykowa powinna przebiegać na całej długości trasy wolnej od przeszkód.
2. Szerokość ścieżki dotykowej powinna wynosić 0,3 m.
§ 21.
1. Drzwi, wejścia i wyjścia na stacjach metra powinny spełniać następujące wymagania:
1) powinny otwierać się ręcznie, półautomatycznie i automatycznie;
2) elementy sterujące drzwiami należy umieszczać na wysokości od 0,8 m do 1,2 m;
3) siła konieczna do otwarcia lub zamknięcia drzwi otwieranych ręcznie w warunkach bezwietrznych nie może przekraczać 25 niutonów;
4) drzwi automatyczne i półautomatyczne należy wyposażyć w urządzenia zapobiegające zaklinowaniu się pasażerów podczas korzystania z drzwi;
5) progi przy drzwiach i wejściach nie mogą być wyższe niż 20 mm. Tam, gdzie zainstalowano progi, muszą one kontrastować kolorystycznie ze swoim bezpośrednim otoczeniem.
2. Przegrody szklane i drzwi wejściowe należy stosować z uwzględnieniem amplitudy zmian ciśnienia wywołanego ruchem pociągów. Drzwi wejściowe zewnętrzne powinny odpowiadać klasie C1 odporności na obciążenie wiatrem, przy obciążeniu charakterystycznym ciśnieniem wiatru nie mniejszym niż 400Pa.
3. Przezroczyste przeszkody, takie jak szklane drzwi lub przezroczyste ściany, należy oznaczyć przynajmniej dwoma pasami kontrastującymi kolorystycznie z tłem, o szerokości nie mniejszej niż 0,1 m, na których mogą być umieszczone znaki, symbole lub motywy dekoracyjne; umieszczonymi na wysokości od 1,5 do 2 m (pierwszy pas) oraz od 0,85 do 1, 05 m (drugi pas). Oznaczenia takie nie są wymagane wzdłuż przezroczystych ścian, jeśli pasażerowie chronieni są przed kontaktem z nimi przy pomocy poręczy lub ciągłych rzędów ławek.
4. Elementy konstrukcji umieszczone na wspornikach, poniżej wysokości 2,1 m, które wystają więcej niż 0,15 m, powinny być oznaczone elementami stanowiącymi przeszkody na wysokości 0,3 m od poziomu posadzki, którą może rozpoznać osoba niewidoma korzystająca z laski.
5. Jeżeli na stacji zainstalowane są urządzenia do kontroli biletów z kołowrotkami, należy zapewnić przejście bez kołowrotków, z którego przez cały czas otwarcia stacji korzystać będą mogły osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej możliwości poruszania się.
6. Automaty do sprzedaży biletów, zainstalowane na trasie wolnej od przeszkód, powinny być wyposażone w strefę obsługi dotykowej (w tym klawiaturę oraz strefę płatności i odbioru biletu) umieszczoną na wysokości od 0,7 m do 1,2 m. Co najmniej jeden ekran oraz klawiatura powinny być widoczne zarówno dla osoby siedzącej na wózku inwalidzkim, jak i dla osoby stojącej przed automatem. Jeśli wprowadzanie informacji odbywa się poprzez ekran, powinien on spełniać powyższe wymagania. Strefa obsługi dotykowej powinna zapewniać możliwość obsługi przez osoby z dysfunkcją wzroku.
7. Schody na stacjach metra powinny spełniać następujące wymagania:
1) wszystkie stopnie schodów powinny posiadać nawierzchnie o właściwościach przeciwpoślizgowych;
2) 600 mm przed pierwszym stopniem schodów w górę oraz 600 mm przed pierwszym stopniem schodów w dół, na całej szerokości schodów powinien być zainstalowany pas oznakowania dotykowego o minimalnej szerokości 400 mm;
3) rozmieszczenie elementów oznakowania dotykowego powinno być zgodne z układem ostrzegawczego oznakowania dotykowego;
4) poręcze mocowane przy schodach powinny wystawać na długość co najmniej 300 mm poza stopień najwyższy i najniższy, mieć profil zaokrąglony i szerokość przekroju odpowiadającą średnicy od 30 mm do 50 mm. Kolor poręczy powinien kontrastować z tłem sąsiadujących ścian.
8. Dopuszczalne jest wykorzystanie, jako oznakowania dotykowego, elementów konstrukcyjnych zainstalowanych w podłodze przed schodami, jeżeli ich szerokość jest nie mniejsza niż 400 mm.
9. Na stacji metra powinna znajdować się co najmniej jedna ogólnodostępna toaleta, przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych i osób z ograniczoną możliwością poruszania się, wyposażona w urządzenia zapewniające możliwość łączności z obsługą odpowiedzialną za toaletę lub dyżurnym stacji metra.
10. Punkty informacyjne, telefony alarmowe, przyciski alarmowe w obszarze trasy wolnej od przeszkód powinny być zlokalizowane na wysokości od 0,8 m do 1,2 m i oznaczone znakami dotykowymi .
11. Dźwigi osobowe powinny spełniać wymagania określone w przepisach w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
§ 22.
1. Granica strefy zagrożenia peronu pasażerskiego metra rozciągającej się od krawędzi peronu po stronie toru metra musi być oznaczona wizualnymi i dotykowymi znakami ostrzegawczymi.
2. Wizualne znaki ostrzegawcze stanowi pas o kolorze wyraźnie kontrastującym z kolorem posadzki, o szerokości nie mniejszej niż 0,05 m, umieszczony w odległości nie mniejszej niż 0,6 m od krawędzi peronu wzdłuż całego peronu.
3. Dotykowe znaki ostrzegawcze są zespołem elementów wypukłych stanowiących pas o szerokości nie mniejszej niż 0,4 m i nie większej niż 0,6 m, umieszczonych bezpośrednio za znakami wizualnymi, patrząc od krawędzi peronu.

§ 23.
1. Wszystkie stacje powinny być wyposażone w system informacji wizualnej, głosowej i dotykowej, w tym oznaczenia w alfabecie Braille’a. Informacje oznaczenia, symbole i piktogramy powinny być stosowane na wszystkich stacjach metra.
2. Droga dojścia do peronu od wejścia do stacji powinna tworzyć ciąg spójnych, nieprzerwanych połączeń wolnych od przeszkód.

§ 24.
Odległość pomiędzy krawędzią peronu a wagonem i różnica poziomów pomiędzy krawędzią peronu a podłogą obciążonego wagonu musi zapewniać bezpieczeństwo pasażerów.


4.Projekt Rozporządzenia przewiduje następujące zasady konstrukcji oznakowania dotykowego na peronach:
•Ścieżkę dotykową

Obrazek

•dotykowe znaki ostrzegawcze
Schemat elementu i układ rozmieszczenia dotykowych znaków ostrzegawczych
1. Schemat elementu dotykowego znaku ostrzegawczego

Obrazek

2. Układ rozmieszczenia dotykowych znaków ostrzegawczych

Obrazek
http://metro.waw.pl/news.php?id=732
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bernard
(MANiak3333)
Posty: 5091
Rejestracja: 09 sie 2006, 21:15
Lokalizacja: Legionowo/Rembertów

Post autor: Bernard » 14 wrz 2010, 23:50

Obrazek

Są bąble w metrze. Ale na chwilę

Pasy o długości 3 m i szerokości 45 cm usiane metalowymi bąblami, ułatwiające niewidomym poruszanie się po peronach metra, pojawiły się w nocy na stacjach: Kabaty, Centrum, Słodowiec.


Jednak nie oznaczają krawędzi peronów tylko.... podejście do windy (Kabaty) i budek telefonicznych (Centrum). Poza tym będą tam tylko przez pewien czas.

– Przy krawędzi peronu bąbli nie ma, bo wciąż nie pozwalają na to przepisy – mówi Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

Dowiedzieliśmy się, że montaż guzków to rodzaj happeningu. W ten sposób spółka chce zwrócić uwagę ustawodawców na problem oznaczeń dla niepełnosprawnych i zachęcić do przyspieszenia prac nad nowymi przepisami zezwalającymi na montaż bąbli na schodach czy krawędziach peronu.

– Mamy nadzieję, że rozporządzenie ministra wprowadzające takie zmiany wejdzie w życie szybciej niż za pół roku – mówi Malawko.

A warszawiacy już mają swoją teorię na nocne działania metra. – W piątek jest druga rocznica wypadku, w wyniku którego Filip Zagończyk stracił nogi. Metro chce pokazać, że coś robi w sprawie polepszenia bezpieczeństwa – mówi Arkadiusz.

– To nie brak bąbli, ale nieostrożność młodego mężczyzny spowodowała wypadek. I był to jedyny taki przypadek w historii metra – odrzuca zarzuty Malawko.
http://www.zw.com.pl/artykul/10,514368_ ... hwile.html
102,105,109,115,157,183,500,514,N21,N24,N63,N71,723,731,736,L-9,L10,L11,S2,S3,S9,RL,R2,R9

Rosa
Posty: 4490
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 15 wrz 2010, 1:15

A jak ktoś sie potknie o bąble i spadnie na tory to co wtedy?
Szczerze mowiąc uwazam że wszelkie przeszkody na gladkiej powierzni peronu bedą tylko przeszkadzać i teoretyczne zwiększenie bezpieczeństwa dla niepelnosprawnych może faktycznie oznaczac zmniejszenie bezpieczeństwa i wygody dla 99.9% pozostalych pasażerów.

Awatar użytkownika
Bernard
(MANiak3333)
Posty: 5091
Rejestracja: 09 sie 2006, 21:15
Lokalizacja: Legionowo/Rembertów

Post autor: Bernard » 15 wrz 2010, 3:00

Obrazek

Metro zmienia się powoli

Na szklanych drzwiach prowadzących na perony w metrze naklejono żółte, jaskrawe pasy, które ułatwią poruszanie się po podziemnej kolejce osobom słabo widzącym. Z kolei na stacjach: Kabaty (od strony południowej), Centrum (strona północna i antresola) oraz Słodowiec (strona południowa) zainstalowano wreszcie „bąble”, o które od lat upominają się niewidomi.


Niestety, wciąż nie ma ich tam, gdzie są najbardziej potrzebne, czyli przy krawędziach peronu. – Dopóki nie będzie gotowe odpowiednie rozporządzenie ministra infrastruktury, dopóty nie możemy w żaden sposób ingerować w powierzchnię peronu w tzw. strefie bezpieczeństwa – tłumaczy Krzysztof Malawko, rzecznik Metra.

Wprowadzono też drobne ułatwienia dla niepełnosprawnych na wózkach. Teraz składy rosyjskie będą kursować naprzemiennie z francuskimi wagonami Alstom, do których łatwiej wjechać wózkiem. – Ostatnie kursy będą zawsze obsługiwane przez wagony wygodniejsze dla wózków, a nowy tabor będzie wyposażony w wysuwane platformy – mówi Malawko.

Zarząd Transportu Miejskiego chce też np. przebudować m.in. ursynowskie stacje metra, instalując dodatkowe windy, schody ruchome.

– W tej chwili zmiany są konsultowane ze środowiskami osób niepełnosprawnych – mówi Leszek Ruta, szef ZTM. Z badań, jakie przeprowadziła spółka wśród niepełnosprawnych, wynika, że 78,1 proc. jest „raczej zadowolonych” z komunikacji miejskiej.
http://www.zw.com.pl/artykul/10,514610_ ... owoli.html
102,105,109,115,157,183,500,514,N21,N24,N63,N71,723,731,736,L-9,L10,L11,S2,S3,S9,RL,R2,R9

Awatar użytkownika
JotPeCet
Posty: 2493
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:07
Lokalizacja: WPT Ochota

Post autor: JotPeCet » 15 wrz 2010, 7:16

Rosa pisze:A jak ktoś sie potknie o bąble i spadnie na tory to co wtedy?
Na przystankach tramwajowych i autobusowych jeszcze nie odnotowano przypadku nieszczęśliwego w skutkach potknięcia.
Polityka złym doradcą w pracy!

Awatar użytkownika
Michał W.
Posty: 757
Rejestracja: 26 mar 2008, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Michał W. » 15 wrz 2010, 7:57

a odnotowano wpadnięcie niepełnosprawnego pod pojazd, bo nie bąbli nie było?
after da równik

www.fotokolej.waw.pl

SławekM
(solaris8315)
Posty: 14369
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 15 wrz 2010, 11:17

Kiedy doczekamy się zabezpieczeń na stacjach metra?

Wojciech Karpieszuk
2010-09-15, ostatnia aktualizacja 2010-09-14 20:09


Żenujący spektakl, błazenada - komentują osoby niewidome zwołaną wczoraj w pośpiechu konferencję prasową, na której przekonywano, że metro jest przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Od dwóch lat na peronach nie można zamontować pasów z guzkami.

W piątek miną dwa lata od wypadku niewidomego studenta na stacji Centrum. Filip Zagończyk wpadł pod pociąg, bo nie wyczuł laską końca peronu. Cudem przeżył. Stracił nogę, jego rehabilitacja ciągle trwa. Wypadek unaocznił wszystkim, że w metrze nie ma odpowiednich zabezpieczeń. Chodzi m.in. o pasy z guzkami układane przed krawędzią peronu. Nie położono ich do dziś. Niewidomi organizują w piątek na placyku przed stacją Centrum konferencję prasową. Chcą poskarżyć się na urzędniczą opieszałość.

Można zawsze zrobić nowe testy

W Zarządzie Transportu Miejskiego i w Metrze Warszawskim dowiedzieli się o tej konferencji, więc wyprzedzili ją i zrobili swoją. Wczoraj Leszek Ruta, dyrektor ZTM, chwalił się kampaniami społecznymi, przetargami na niskopodłogowe autobusy, tramwaje i wynikami badań, z których wynika, że 80 proc. osób niepełnosprawnych jest bardzo zadowolona z metra. - W Berlinie dostosowanie autobusów do potrzeb niepełnosprawnych trwało 15 lat, tramwajów 25 lat, a metra jeszcze dłużej - referowała pracownica ZTM. Wniosek nasuwał się sam - w Warszawie nie jest źle.

Dodatkowo urzędnicy pochwalili się świeżo zamontowanymi pasami z guzkami. Z samego rana na trzech stacjach metra (Centrum, Kabaty, Słodowiec) do podłóg przyklejono ich w pośpiechu po kilkadziesiąt centymetrów. Po co? To kolejne już testy. Pasy są nieprzydatne, bo położono je w korytarzach, a nie przed krawędziami peronu.

Od prawie dwóch lat słyszymy od przedstawicieli Metra, że nie mogą pasów z wypukłościami zamontować na peronach, bo obowiązują ich przepisy kolejowe, a te mówią, że peron ma być gładki. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ich zmianą. Nowelizacja miała być gotowa rok temu, ale wciąż jej nie ma. Wczoraj Krzysztof Malawko, rzecznik Metra, tradycyjnie już zapewniał: Czekamy pod parą na rozporządzenie ministra, to nie nasza wina, że go nie ma.

Tymczasem na kolei rozporządzenie nie jest potrzebne! Guzki są położone na remontowanym właśnie Dworcu Gdańskim. - A przepisy? - pytam Jana Teleckiego, dyrektora Polskich Linii Kolejowych, przebudowujących perony. - To bzdura, że one czegoś zabraniają - odpowiada. - Takie guzki to teraz standard. Powiem więcej: jest wymóg dostosowania stacji do potrzeb niewidomych. NIK w ostatniej kontroli wręcz tego od nas zażądała.

Podobnie mówi prof. Ewa Kuryłowicz z Politechniki Warszawskiej: - To jakiś wykręt z tym rozporządzeniem. Nigdzie nie jest napisane, że nie wolno modernizować stacji.

Przestańcie robić z nas idiotów

Suchej nitki na Metrze i ZTM nie zostawiają osoby niewidome. Są oburzone konferencją. - To żenujący spektakl. Metro przez dwa lata nie zrobiło nic, by guzki na stacjach były. Ich ciągłe testy to śmiech na sali - mówi Filip Zagończyk.

Będzie w piątek na spotkaniu z dziennikarzami pod stacją Centrum: - Metro odebrało mi zdrowie. Krew mnie zalewa, kiedy słyszę o tych ich wynikach sondaży. Niech przestaną robić z nas idiotów.

- Guzki montują już na linii kolejki WKD. Wiem, bo nią jeżdżę - dodaje Paweł Wdówik, kierownik biura ds. osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Warszawskim, który też jest osobą niewidomą. - Ani Metro, ani władze Warszawy nie przejęły się naszą sytuacją. Co pani prezydent na to? Brak mi słów.

Filip Zagończyk: - Przed wypadkiem wierzyłem w urzędnicze zapewnienia, że jest dobra wola w dostosowywaniu przestrzeni do potrzeb niepełnosprawnych, tylko potrzeba czasu. Teraz widzę, że w Polsce zamiast działać, robi się konferencje.


Źródło: Gazeta Wyborcza - Stołeczna
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... etra_.html

I moderator MeWa zaraz będzie bronił biedne, nieszczęśliwe metro, że się na nie wszyscy uwzięli a ono jest niewinne tylko inni.

przewoz
Posty: 6096
Rejestracja: 15 mar 2006, 16:58

Post autor: przewoz » 15 wrz 2010, 11:27

Bo to jest tak: nikt nie zabrania, a jak coś się stanie: a na jakiej podstawie to zostało zrobione :) Stąd te wątpliwości..

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 15 wrz 2010, 17:09

przewoz pisze:Bo to jest tak: nikt nie zabrania, a jak coś się stanie: a na jakiej podstawie to zostało zrobione :) Stąd te wątpliwości..
Dokładnie.
Metro opiera się na liście od ministra Engelhardta, w którym pisze on, że do rpzebudowy stacji metra potrzebne jest rozporządzenie. PRace nad rozporządzeniem są na ukończeniu (było wklejane wcześniej) - nie ma przeszkód organizacyjno-finansowych, żeby wprowadzić potem nowe rozwiązania.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7886
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 15 wrz 2010, 18:15

MeWa pisze:Metro opiera się na liście od ministra Engelhardta, w którym pisze on, że do rpzebudowy stacji metra potrzebne jest rozporządzenie.
Od kiedy to list ministra jest obowiązującym prawem?
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 15 wrz 2010, 18:24

Oczywiście, list nie jest obowiązującym prawem. Z tego, co wiem, Metro prowadziło długą korespondencję i szereg uzgodnień w tej sprawie z Ministerstwem. Nikt, jak już było to powiedziane, i co pisał przewoz, nie będzie ryzykować.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

ODPOWIEDZ