Przystosowanie metra dla niepełnosprawnych

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 07 maja 2010, 22:31

Tylko że jak na stacji na nierównek fakturze wywróciłby się Zagończyk-BIS albo szalony wózkowicz wywróciłby się od razu miałbyś kontrolę wszystkich możliwych służb, nie mówiąc już o niekończącej się litanii narzekań.
Fakt, kolei nikt się nie czepia, że tam przepisy są różnie interpretowane, ale akurat w Metrze UTK się czepia tego, że np. pociąg za długo stoi na naprawie drzwi i za często zjeżdża na usterki drzwi. To tylko taka drobna różnica.
I pomijając już nawet to, że Metro znowu miałoby postępować wbrew ZTM-owi, który dopiero zlecił szczegółowe analizy odnośnie całościowego przygotowania zmian na stacjach.
Ale przecież pani prezydent, gdyby chciała, mogłaby wymienić władze Metra - nie działają przecież one w próżni. Ale skoro nie wymienia, to najwidoczniej znaczy, że chyba nie ma tak poważnych zastrzeżeń.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

fraktal
Posty: 5579
Rejestracja: 17 gru 2005, 12:03

Post autor: fraktal » 12 maja 2010, 20:41

Niby miałem nie pisać, że winda na stacji metra Świętokrzyska znowu jest popsuta i że była popsuta także w poniedziałek, więc być może jest już popsuta trzeci dzień, bo wiadomo, że ludzie bardzo ją okupują, gdyż zwozi bezpośrednio na peron, no i żeby nie było, że ciągle narzekam, ale jak to zobaczyłem:
ZTM pisze:Wszystkie windy zainstalowane w metrze utrzymywane są w należytym stanie technicznym. Zapewniają wygodny dostęp do peronów i galerii handlowych na stacjach. Ich guziki, z myślą o niewidomych i słabo widzących pasażerach, zostały oznakowane alfabetem Braille’a (podobne oznakowanie zastosowano już także w części autobusów). Zarząd Transportu Miejskiego nie ma natomiast wpływu na sposób funkcjonowania wind poza obiektami komunikacyjnymi.
Czasem może warto przystopować z tą autopromocją, bo niekiedy razi.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 maja 2010, 20:45

Niestety każdy obiekt ma prawo się zepsuć. Czasem trzeba czekać na specjalistyczne części, co wydłuża czas naprawy.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
chester
Posty: 2819
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:07
Lokalizacja: Natolin

Post autor: chester » 12 maja 2010, 22:00

fraktal pisze:Niby miałem nie pisać, że winda na stacji metra Świętokrzyska znowu jest popsuta i że była popsuta także w poniedziałek, więc być może jest już popsuta trzeci dzień
Jeszcze dłużej, gdyż w niedzielę nie działała. Nie chciało nam się wózka schodami targać, to zapylaliśmy na Centrum.
Dlaczego pieprzone pierożki są dobre, a pieprzone życie już nie? (B. Schaeffer)
Historia uczy jednego - nigdy nikogo niczego nie nauczyła.

Kra
Posty: 1875
Rejestracja: 16 lut 2006, 9:28
Lokalizacja: Żoliborz/Bielany

Post autor: Kra » 26 maja 2010, 0:54

tak a'propos tego przystosowania - to ciekawym przypadkiem jest Imielin - jest winda z peronu tylko po stronie południowej i prowadzi do chodników (quasi pochylnie) - jako przesiadka "genialna" testowałem to dziś z bagażem z 148 - nigdy więcej - takie kółeczko trzeba zrobić - szkoda, że ktoś dawno dawno temu nie pomyślał, iż z tych wejść może korzystać ktoś inny niż mieszkaniec sąsiednich bloków.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 26 maja 2010, 2:18

Na stacjach pierwszego odcinka windy są tylko w południowych głowicach za wyjątkiem Wilanowskiej. Pochylnie są na stacjach A-3 - A-6.
Ciesz się, że w ogóle ktoś pomyślał o windach - w czasach planowania windy były dalekie od standardu wyposażenia stacji metra.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

MichalJ
Posty: 15044
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 26 maja 2010, 8:52

MeWa pisze:Na stacjach pierwszego odcinka windy są tylko w południowych głowicach za wyjątkiem Wilanowskiej.
Centrum i Świętokrzyska to też 'pierwszy odcinek'?

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 26 maja 2010, 10:03

Nie. Na dalszych stacjach windy są na bardziej obciążonych głowicach, dodatkowo na Centrum z peronu w głowicy północnej.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Kra
Posty: 1875
Rejestracja: 16 lut 2006, 9:28
Lokalizacja: Żoliborz/Bielany

Post autor: Kra » 04 cze 2010, 11:26

MeWa pisze:Ciesz się, że w ogóle ktoś pomyślał o windach - w czasach planowania windy były dalekie od standardu wyposażenia stacji metra.
A to tak ciężko przebudować wyjście, wystarczy na Imielinie przy schodach na KEN dobudować pochylnie i będzie dużo wygodniej a tymi nowymi stacjami też nie jest różowo liczba awarii wind jest sporawa, teraz np. winda na Stare Bielany kier. Kabaty nieczynna i bardzo fajnie wychodzi się z wózkiem (to już wolę stare Ikarusy).

JacekM
Śnieżynka
Posty: 8858
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23

Post autor: JacekM » 04 cze 2010, 11:41

A to tak ciężko przebudować wyjście, wystarczy na Imielinie przy schodach na KEN dobudować pochylnie i będzie dużo wygodniej a tymi nowymi stacjami też nie jest różowo liczba awarii wind jest sporawa, teraz np. winda na Stare Bielany kier. Kabaty nieczynna i bardzo fajnie wychodzi się z wózkiem (to już wolę stare Ikarusy).
Ja bym dla rozrywki zadzwonił na żółty telefon i niech dyżurny taszczy wózek po schodach :D albo weźmie klucz francuski i naprawi windę...
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 04 cze 2010, 13:33

Kra pisze:
MeWa pisze:Ciesz się, że w ogóle ktoś pomyślał o windach - w czasach planowania windy były dalekie od standardu wyposażenia stacji metra.
A to tak ciężko przebudować wyjście, wystarczy na Imielinie przy schodach na KEN dobudować pochylnie i będzie dużo wygodniej
wszystko można, tylko potrzeba pieniędzy. Metro określało już, gdzie można dobudować windy i/lub pochylnie - teraz to samo potwierdzane będzie w zleconym przez ZTM studium. Jak będą pieniądze, to - po opracowaniu studium - będą wdrażane zmiany, oczywiście stopniowo.
JacekM pisze: albo weźmie klucz francuski i naprawi windę
dyżurny stacji nie jest od naprawiania wind. Windy są na gwarancji i są serwisowane przez zewnętrzne firmy. Nie wszystkie awarie da się od ręki naprawić.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Siecool
Posty: 2898
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:47
Lokalizacja: Warszawa :: Nowe Bemowo

Post autor: Siecool » 06 cze 2010, 21:28

Na stacji w Pomiechówku zamontowano bąble ostrzegające niewidomych przed krawędzią peronu. Naklejono to na tej białej linii, która jest na każdej modernizowanej stacji. To są jakieś testy? Po drodze do Wwy nie widziałem na żadnej innej stacji takiego patentu.
[ ... ::: Mądry głupiemu ustępuje... i dlatego ten świat tak wygląda ::: ... ]

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 wrz 2010, 17:46

Z tego, co wiem, zmiany w SIP-ie nie nastąpią wcześniej niż na przełomie roku.
Co do ramp wypadałoby ustalić kto będzie uprawniony do korzystania. Zwłaszcza że rozładanie może spowodować opóźnienia, wstrzymujące przyjazd nastęnego pociągu.

Obrazek
Na wózkach łatwiej w metrze. Będą informacje o platformach
mb
2010-09-12, ostatnia aktualizacja 2010-09-10 21:34

Na wyświetlaczach każdej stacji metra zacznie się pojawiać informacja, kiedy przyjedzie pociąg z obniżona podłogą.

O najnowszych uzgodnieniach z miejskimi urzędnikami poinformował w piątek Marek Sołtys, czyli "szalony wózkowicz", który walczy, by niepełnosprawnym łatwiej było poruszać się po mieście. - Dzisiaj na spotkaniu z przedstawicielami ZTM, Metra Warszawskiego i ratusza uzgodniliśmy, jak poprawić jakość podrożowania pierwszą linią metra - ogłosił na spotkaniu w Muzeum Niepodległości.

Zebrani nagrodzili Marka Sołtysa brawami. Miasto ma kupić przenośne rampy dla trzech stacji, których perony znajdują się na zakręcie (są to: Politechnika, Dworzec Gdański i Plac Wilsona). Tam pokonanie odstępu pomiędzy drzwiami wagonu a krawędzią peronu jest szczególnie trudne dla osób poruszających się wózkiem inwalidzkim. Trwają ustalenia, kto będzie obsługiwać rampy - maszyniści czy obsługa stacji.

Niedawno pisaliśmy, że miasto kupi nowe pociągi metra z automatycznymi rampami. 11 takich składów spotkamy w pierwszej linii metra. Powinny ruszyć w przyszłym roku.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... rmach.html
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

SławekM
(solaris8315)
Posty: 14369
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 12 wrz 2010, 18:36

Obrazek
Na wózkach łatwiej w metrze. Będą informacje o platformach
(...)
Miasto ma kupić przenośne rampy dla trzech stacji, których perony znajdują się na zakręcie (są to: Politechnika, Dworzec Gdański i Plac Wilsona). Tam pokonanie odstępu pomiędzy drzwiami wagonu a krawędzią peronu jest szczególnie trudne dla osób poruszających się wózkiem inwalidzkim. Trwają ustalenia, kto będzie obsługiwać rampy - maszyniści czy obsługa stacji.
A będzie jak zwykle. Do wyboru:
1. Nie kupią platform ponieważ ich używania na peronach nie pozwalają przepisy kolejowe (lub inne przepisy).
2. Kupią platformy ale będą leżeć w magazynie bo:
a) maszynista nie będzie tego rozkładał bo nie przewiezie tego w kabinie. W przestrzeni pasażerskiej też nie bardzo, bo zawsze ktoś na tym stanie, albo ukradną (tak samo z peronu).
b) obsługa stacji znajdzie milion powodów żeby nie wychodzić z centrum sterowania bo ma "ważniejsze" sprawy do roboty, więc niech inwalida sobie poczeka na "niskopodłogowy" pociąg bo przecież jemu się nie spieszy...

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 24727
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 wrz 2010, 18:52

Wydaje mi się, że ustalenia odbywają się zarówno z przedstawicielami Metra, jak i ZTM-u, więc Twoje czarnowidztwo na tym etapie jest nieuprawnione. Wszystkie kwestie (kto będzie obsługiwał, kto będzie mógł korzystać, zmiany w regulaminach itp.) jest przedmiotem prowadzonych właśnie dyskusji.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

ODPOWIEDZ